Banka ve Krediler

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır, Şartları Nelerdir?

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır, Şartları Nelerdir?

İşte ilginç ve kazançlı işlerden biri. Biraz sabırlı olmak ve yapılan işte titizlenmek koşulu ile başarılı olmama ihtimali hiç yok. Oto yıkama işi her zaman için geçerli işlerden biri olmuştur. Önemli doğru doğru bir seçmiş olmak, işini bilen elemanlar çalıştırmak, doğru oto yıkama malzemeleri kullanmak ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktır. Birçok kişi arabasına özenmektedir ve titizlik göstermektedir. Aynı şekilde aldığı hizmetin de kusursuz olmasını beklemektedir. Bu nedenle oto yıkama işinde kaliteli hizmet vermek her zaman önemli olmaktadır.

Ancak bir oto yıkama dükkanı açmak ve bu işten iyi para kazanabilmek için doğru bir planlama ve bir miktar yatırım yapmak gerekmektedir. Şimdi kısaca bir oto yıkama dükkanı açmadan önce neler yapılması gerektiğine bakalım:

  • Her işte olduğu gibi bu işi de planlayarak işe başlamak gerekiyor. Plansız atılan her adımın sonu hüsran olabilir. Bunun için önce oto yıkama sektörünü araştırmak gerekiyor. Bu sektörde son yaşanan gelişmelerin neler olduğunu bilmek gerekiyor. Susuz yıkama veya otomatik yıkama gibi yöntemler yanı sıra hangi şampuanlar kullanılıyor, hangi parlatıcılar kullanılıyor, hangi fırçaları kullanmak sakıncalı, ne sıklıkta araçların yıkanması gerekiyor ve nasıl kurutulması gerekiyor gibi bütün yeni trendlerden haberdar olmak gerekir.
  • Ayrıca o bölgede bulunan araç sahiplerinin demografik özelliklerini de öğrenmek gerekir. Keza oto yıkama işine en yeni makine ve teçhizat ile girmek ve kaliteli oto yıkama malzemeleri kullanmak önemlidir. Bunun için gerekirse sektör yayınlarını bile okumak gerekir. Bu arada kullanılacak malzemelerin enerji tasarruflu ve çevre dostu olması ayrı bir hassasiyet konusudur. Tüketiciler bugün çok daha fazla çevreye karşı duyarlıdır.
  • Aynı bölge içinde rekabet koşulları da araştırılmalıdır. Rakip işletmelerin hangi hizmetleri sundukları, nasıl bir fiyat uyguladıkları, nasıl bir pazarlama yöntemi uyguladıkları, müşterilerin ne sıklıkta hizmet aldıkları ve nelere daha ilgili oldukları bakılması gereken noktalardır.
  • Bir iş planı hazırlamak, faaliyet alanının kapsamını, büyüklüğünü ve ayrılacak sermayeyi belirlemek açısından zorunlu bir iştir.

Oto yıkama işine girmeden önce finansman konusu çözülmüş olmalıdır. Bu noktada KOSGEB Girişimcilik Destek Programı çerçevesinde yeni iş fikirlerini desteklemek için verilen 50 bin TL hibe kredisi ya da 100 bin TL faizsiz kredi imkanları mutlaka araştırılmalıdır. Bu destek kredileri bir işyerinin kuruluş giderlerini, makine ve ekipman giderlerini ve diğer gerekli işletme giderlerini karşılamak amacı ile verilmektedir.

Günümüzde bir oto yıkama işyerinin açılmasının maliyeti 40 bin ile 200 bin TL arasında değişmektedir. Bu rakamlar tamamen açılacak işyerinin bulunduğu yer, kullanılacak makine ve ekipmanlar, çalıştırılacak eleman sayısı ve kullanılacak oto yıkama malzemelerinin kalitesine bağlı olarak değişmektedir.

Şimdi de kısaca bir oto yıkama dükkanı açmak için neler yapılması gerektiğine bakalım:

  • Önce gerekli izin ve ruhsatların alınması zorunludur. Bunun içinde bağlı bulunulan belediyeye müracaat etmek gerekiyor.
  • Ayrıca vergi dairesine müracaat ederek vergi işlemlerinin yapılması gerekiyor.
  • İşyerinin en az 400 metrekare kapalı alana sahip olması önerilmektedir.
  • Bunlar yapıldıktan sonra oto yıkama dükkanı için gerekli olan makinaları, ekipmanları ve malzemeleri satın almak gerekiyor. Bunlar tamaman hangi araçların yıkanacağı ve ne şekilde yıkanacağı ile ilgilidir. Ancak genel olarak, örneğin basınçlı yıkayıcı, mobil yıkama sistemleri gibi yıkama sistemlerinin, temizleme solüsyonları, cila, kurutucu ve ön yıkama gibi bazı kimyasal maddelerin, fırçalalar, kurutucuları, vakum araçların, havlu ve bezlerin, pompa ve  kompresörlerin ve su sistemlerinin temin edilmiş olması gerekmektedir.
  • Artık oto yıkama dükkanının pazarlaması yapılabilir. Bütün görülebilir noktalara işyerinin tanıtımları konulmalıdır. Ayrıca bir web sitesinin kurulması ve tanıtımların bu yoldan da yapılması faydalıdır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ