BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9283,54
BITCOIN/TRY 63722,23

Parfüm Dükkanı Nasıl Açılır?

Tarih boyunca her zaman bayanların ve erkeklerin parfüm ihtiyacı hep olmuştur. Bugün de modern yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır ve parfüm tüketimi giderek artan bir hızla devam etmektedir. Genelde parfümler koku yayma karakterlerine bağlı olarak üç grupta toplanır. Bir kısmı en uçucu yağlardan oluşur ve fazla kalıcı olmazlar. Genelde hafif kokulu çiçeklerden ve turunçgillerden elde edilen kokular bu özelliktedir. Bır kısım parfümler cilde bir miktar yerleşir ve çok belirgin olmayan, yumuşak kokular içerir.

Örneğin karanfil, hanımeli, nergis, gül ve menekşe kokuları bu gruba girer. Bir kısım parfümler ise uzun süre kalıcı ve ağır kokulara sahiptir. Bu parfümler cilt üzerinde uzun süre kalabilir. Amber, misk, vanilya ve sandal ağacı kokuları bunlara örnektir. Parfüme talep bu kadar arttıkça, ne iş yapabilirim arayışında olan girişimciler için bir parfüm dükkanı açmak iyi bir düşüncedir. Ancak parfümler, özellikle marka olmuş parfümler çok pahalıdır ve bu mağazaların bayisi olmak da kolayca altından kalkılacak bir iş değildir. Bu nedenle açık parfüm satmak her zaman popüler bir iş olmuştur.

İlk insanlar güzel kokuları doğal yollardan elde etmişlerdir, ancak günümüzde kimya sektöründe yaşanan gelişmeler ile birlikte sentetik kokular da üretilmeye başlanmıştır. Bugün her türden insana, cinsiyete, yaşa ve beğeniye uygun sayısız türde parfüm üretilmektedir. Ancak her durumda üretici firmalar kendi formüllerini gizli tutmaktadır. Açık parfüm, çok yüksek fiyatlı benzerlerine göre daha düşük ücretlerle müşterilere sunulan parfümlerdir. Fiyatın düşük olmasının nedeni, arge çalışmaları, reklam harcamaları, perakende mağazacıların yüksek kar marjları gibi bir takım giderlerin maliyet içinde olmamasıdır. Ama diğer taraftan her ne kadar aynı hammaddeler kullanıldığı iddia edilse de formüllerin gizliliği nedeniyle kalitenin bir miktar düşüktür.

Açık parfüm üretimi sahte parfüm üretimi demek değildir. Sahte parfümler genelde merdiven altında üretilmektedir. Oysa açık parfüm sektörü, parfümlerin marka değerinden faydalanmak ve müşterileri yanıltmak niyeti yoktur. Aksine orijinal parfüm sektörü için fiyatı ile rekabet oluşturmaktadır. İnsan sağlığına zarar vermeyen ve kalıcı kokular üretilmektedir. Bir parfüm dükkanı açmak için öncelikle bayi olup olmamaya karar vermek gerekir. Ünlü markaların bayisi olmak, isim hakkı ve belli harcamalar bakımından daha maliyetli olabilir ama neticede başarısız olma riskini ortadan kaldırır. Ancak açık parfüm satmanın da insanlarda yaratığı endişeler yüzünden riski vardır. Parfüm dükkanı açmak, dükkanın yeri, büyüklüğü ve yaratılmak istenen konsepte bağlı olarak farklı maliyetler gerektirir. Ancak kabaca en azından 50 bin TL sermaye konulmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!