Peşinatsız Araba Kredileri 2017

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’te 2013 yılında yapılan değişiklik ile konut, taşıt ve tüketici kredilerine yönelik sınırlamalar şu şekilde revize edilmiştir:

Tüketicilere verilecek araba kredilerinde kredi tutarı, satın alınacak aracın değerine göre şu şekilde hesaplanmalıdır:

  • Aracın nihai fatura değeri 50 bin TL ve altında olanlar için yüzde 70
  • Aracın nihai fatura değeri 50 bin TL üzerinde olan araçlar için, 50 bin TL kısmı için yüzde 70, bu bedeli aşan kısım içi yüzde 50

Yani sıfır kilometre aracın fatura değeri eğer 40 bin TL ise alınabilecek en yüksek araba kredisi tutarı 28 bin TL’dir. Ancak aracın fatura değeri eğer 90 bin TL ise alınabilecek en yüksek araba kredisi tutarı 55 bin TL’dir. Alınacak araç eğer ikinci eli ise aracın değer tespitinde aracın kasko sigortaya esas değeri alınır.

Bankalar ve finans kuruluşları, araba kredileri verirken bu yasal düzenleme esaslarına uymak zorundadırlar. Bu zorunluluğa aykırı işlem yapamazlar. Ancak yine de uygulamada peşinatsız araba kampanyalarına rastlanmaktadır. Bunun nasıl mümkün olduğuna kısaca bakalım.

Bazı otomobil firmaları kampanya düzenleyerek eski araçlarını getirenlere yeni araba vermektedir. Yani araç sahipleri sıfır kilometre yeni bir araç almak istediklerinde, kullandıkları arabayı otomobil firmasına vermekte, firma bu araç için bir bedel tespit etmekte ve bu bedeli yeni aracın fiyatından düşerek kalan tutarı kredilendirmektedir. Aslında bu durumda kredi kullanan kişinin cebinden bir peşinat çıkmadığı için peşinatsız araba almış olmaktadır. Ancak işin temelinde, verdiği araba için belirlenen değer, yeni araba için peşinat yapılmış olmaktadır. Böyle olduğu için de BDDK tarafından yukarıda açıklanan yasal düzenleme sınırları içinde kalındığı sürece bir problem olmamaktadır.

Peşinatsız araba almanın ikinci yöntemi, büyük otomobil firmalarının yine kampanyalarını takip etmektir. Bazen bu büyük firmalar, banka kredisi yerine kendi güçlerini kullanmakta ve müşterilerine doğrudan kendileri kredi açmaktadır. Bu uygulamada bütün risk otomobil firması üzerindedir ve bankacılık sistemi hiç kullanılmamış olmaktadır. Dolayısıyla bu şekilde sıfır kilometre veya ikinci el araç alınıyorsa, yine BDDK tarafından yukarıda açıklanan yasal düzenlemelere aykırı bir durum yok demektir.

Peşinatsız araba almanın üçüncü yöntemi, bankadan araba kredisi almak yerine ihtiyaç kredisi kullanmaktır. Bazı bankalar ve finans kuruluşları müşterinin kredibilitesine bağlı olarak yüksek tutarlarda ihtiyaç kredisi verebilmektedir. Ancak bunun için müşterinin kredi notunun çok yüksek olması ve bankalar açısından sicilinin düzgün olması gerekmektedir. Ayrıca bu kredi karşılığında güçlü bir teminat gösterilmesi gerekir. Ancak bu noktada şunu unutmamak gerekir ki, ihtiyaç kredilerinin faiz oranı araba kredileri faiz oranının bir miktar üzerindedir. Ayrıca ihtiyaç kredisinin masrafları yüksek olacaktır. En azından teminat olarak gayrimenkul ipoteği konulacaksa, işin içine ekspertiz ücreti ve ipotek koyma ve kaldırma masrafları gibi fazladan bir takım masraflar binecektir. Ancak bu giderlere katlanacak kişiler eğer ihtiyaç kredisi alarak bunu sıfır kilometre veya ikinci el bir araba alımında kullanacak olurlarsa, yine ortada BDDK tarafından yukarıda açıklanan yasal düzenlemelere aykırı bir durum yok demektir.

Bu arada küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek amacı ile işyerlerine alınacak araçlar için peşinatsız değil ama, oldukça düşük faizli devlet destekli araç alım ve araç kiralama kredileri zaman zaman duyurulmaktadır. Özellikle KOBİ’lerin bu tür kredileri takip etmeleri ve kendileri için oldukça cazip avantajlardan ve daha düşük faizli araba kredilerinden yararlanmaları gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. hilmi akarsu dedi ki:

    45 bin tl lik bir araba beğendim bir kısmını bankadan alabilirsem eğer hemen gidip arabayı satın alacağım zaten birikmiş biraz param var.

BİR YORUM YAZIN