PTT Emekli Kredileri 2017

Emekli Maaşı Ödemeleri

Özel bankalar arasında emekli maaşı ödemelerinde promosyon yarışı sürüyor. Kamu bankaları da bu yarışta geri kalmıyor. 12 milyona yakın emekli olduğu düşünülürse bankalar arasındaki bu kızışma çok normal. Hatta son günlerde 900 TL’ye kadar varan promosyanlar söz konusu. Bu arada emeklilere sunulan özel hizmetler de çoğalmaya başladı. Bazı bankalar promosyon yanında, bir takım bankacılık işlemlerini ücretsiz yaparken, bazı bankalar alışverişlerde taksitlendirme veya indirim yapma gibi imkanlar sunmaktadır.

Elbette emekli maaşı ödemelerini alan bankalar bundan kazançlı çıkmaktadır. Aksi halde böyle bir yarış olmazdı. Ancak emeklilerin de bu yarıştan kazançlı çıktıkları inkar edilemez. İki veya üç yıl için de olsa maddi bir katkı sağlamış olan emeklilerin kazançları, bankaların ek olarak sundukları ücretsiz işlemler ve indirimler ile önemli bir rakama ulaşmaktadır. Bazı bankaların uyguladıkları düşük faizli kredi kullanma imkanı da gözardı edilmemelidir.

Aslına bakılırsa emekliler, maaşlarını bankalarda pek tutmuyorlar. Paranın yattığı ilk bir iki gün içinde maaşlar bankalardan alınıyor. Bankacılara göre, emekliler çok çabuk maaşlarını bankalardan çekmektedir ve emeklilerin maaşları yılda bir ay bile bankada kalmamaktadır. Bu nedenle çok yüksek promosyon ödemek istemeseler de durum pek de öyle görünmüyor. Herşeye rağmen bankalar promosyon rakamlarını hala yukarı çekmeye ve maaş ödemelerini kendilerine toplamaya çalışıyorlar.

Bankalar bu kadar sızlansa da başlıca kazançlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:
 • Herşeyden önce emekli maaşları hesaplara yatmadan önce en azından birkaç gün bu para bankada kalmaktadır. Banka bu parayı kullanarak kazanmaktadır.
 • Emeklilere kredili mevduat açarak, onların kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılamakta ve faiz elde etmektedir.
 • Emeklilere kredi kartı vererek yapılan harcamalar üzerinden para kazanmaktadır.
 • Bazı bankalar emekli kredi kartlarından düşük miktarda da olsa kart bedeli almaktadır.
 • Emeklilerin otomatik olarak ödeme talimatı verdikleri faturaların ödenmesi de bankalar için kazançtır.
 • Emeklilerin yakınları ve arkadaşları da bankalar için potansiyel müşteri konumuna girmektedir.
 • Emeklileri, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katarak buradan da gelir elde etmektedir.
 • Başka ATM’leri kullanan emeklilerden ücret almaktadır.
 • Bir kısım bankacılık hizmetleri de bankalar için kazançtır.

PTT Emekli Kredi Sistemi Nedir?

Bu promosyon fırtınası arasında bir kısım emekliler de emekli maaşlarını PTT şubelerinden almayı tercih etmektedir. Bu hassasiyeti iyi bilen ve kendi hedefleri doğrultusunda değerlendirmek isteyen bankalar, PTT emekli kredi adı verilen bir sistem geliştirmişlerdir. PTT emekli kredi sisteminde bazı bankalar, PTT ile anlaşma yaparak, emekli maaşlarını PTT şubelerinden almak isteyen emeklilere özel emekli kredi imkanı vermektedir. Bu şekilde emekliler, anlaşmalı bankalardan uygun faiz oranları ve ödeme koşulları çerçevesinde emekli kredi talep edebilmektedir.

Aşağıda bu şekilde müşterilerine PTT emekli kredi imkanı veren birkaç bankanın koşulları açıklanmıştır:

1. Denizbank

Denizbank, emekli maaşlarını PTT şubelerinden alan emeklilere özel PTT İhtiyaç Kredisi adını verdikleri bir ürün sunmaktadır. Bu kredi 48 aya kadar vade imkanına sahiptir. En fazla kullandırılan kredi miktarı 36 bin TL’dır. Kredi kullandırımında kredi tahsis ücreti alınmamaktadır. Banka bu krediye şu faiz oranlarını uygulamaktadır:

 • 2 bin TL’ye kadar kredilere yüzde 1,75
 • 2 bin TL üzerinde kredilere yüzde 1,74

Bu krediden faydalanmak için 80 yaşını geçmemiş olmak gerekiyor. Ayrıca emeklinin yaşı ile kredi vadesi toplamının 80’i geçmemesi gerekmektedir.

2. Vakıfbank

Vakıfbank, maaşlarını PTT şubelerinde alan emeklilere özel, VakıfBank Taksitli İhtiyaç Kredisi ürününü tasarlamıştır. Ürün lansmanında maaşınız PTT’den, krediniz VakıfBank’tan sloganını kullanan banka, emeklilere en fazla 20 TL tutarında ve 36 aya kadar vadeli PTT emekli kredisi sunmaktadır. Bugün için uygulanan faiz oranı yüzde 1,75’dir. Ayrıca kredi kullandırımı sırasında kredi tutarının binde beşi tutarında kredi tahsis ücreti talep edilmektedir.

Başvuruların PTT şubelerinden yapılması mümkündür. Banka, bu krediden yararlanmak isteyen emeklilere 80 yaş sınırı koymuştur. Ayrıca emeklinin yaşı ile kredi vadesi toplamının 80’i geçmemesi gerekmektedir. Bu kredi sadece PTT şubelerinden kullandırılmaktadır.

3. ING Bank

ING Bank, maaşlarını PTT şubelerinden alan emeklilere, Kredi Postam adını verdikleri ürünlerini sunmaktadır. PTT şubelerinden yapılan başvurularda banka PTT çalışanlarına ve PTT emeklilerine en düşük 2.500 TL en yüksek 45 bin TL kredi vermektedir. Kredi vadesi en fazla 48 aydır. PTT çalışanı veya emeklisi olmayan ancak emekli maaşlarını PTT şubelerinden alan müşterilere ise şu faiz oranlarını uygulamaktadır:

 • 2.500 ile 10 bin TL arası için yüzde 1,84
 • 10 bin TL üzerinde yüzde 1.54

Banka bu krediyi talep eden müşterileri için 75 yaş sınırı uygulamaktadır. Ayrıca emeklinin yaşı ile kredi vadesi toplamının 75’i geçmemesi gerekmektedir. Bir de kredi kullandırımı sırasında kredi tutarının binde beşi tutarında kredi tahsis ücreti talep edilmektedir.

4. TEB Türkiye Ekonomi Bankası

TEB, PTT üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşlarını alan müşterilerine TEB Jet Kredi adını verdiği çok özel bir ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Müşteriler sadece nüfus cüzdanı ile PTT şubelerinden PTT emekli kredisi talep edebilir. Bu kredinin en düşük limiti 1.000 TL, en yüksek limiti ise 30 bin TL’dir. En az 3 ay, en fazla 36 ay olarak bu krediyi kullanmak mümkündür.

Ancak banka bu kredi için 70 yaş sınırı uygulamaktadır. Ayrıca emeklinin yaşı ile kredi vadesi toplamının 70’i geçmemesi gerekmektedir. Kredinin bir özelliği de kredi tahsis ücretinin alınmamasıdır. Banka bu krediye yüzde 1,55 faiz uygulamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN