BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9275,09
BITCOIN/TRY 63664,21

Rotatif Kredi Nedir?

Bankalar, müşteri ihtiyaçları ve beklentilerine yönelik olarak konut, taşıt, eğitim ya da ihtiyaç kredisi gibi kredi türleri belirlemekte ve bu kredilerin fiziksel özelliğinin dövize endeksli, spot ya da rotatif kredi şeklinde olup olmayacağını belirlemektedir. Rotatif Kredi Nedir diye baktığımızda bankanın vermiş olduğu kredinin faiz ve vade oranı haricinde fiziksel özelliğinin nasıl olduğunun göstergesi olup bireysel müşterilerden çok ticari müşterilere verilen kredilerde uygulanan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ticari müşterilerin zamanı, şekli ve ihtiyacının niteliğiyle ilgili çok geniş bir yelpaze söz konusu olduğundan hizmet seçeneklerinde de aynı genişlik mevcut olmaktadır. Bankadan alınan kredi kartı ile kredi arasında oluşan bağlantıyla meydana gelen çalışma sisteminin ürünü olan rotatif kredi ile ilgili bilinmesi gereken detaylar bulunmaktadır.

Rotatif Kredi Nasıl Alınır ve Bilinmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Dönem dönem faiz ödemesi bulunan ve gerek şirketlerin ani ihtiyaçlarını kısa sürede giderebilmesi gerek bankalara yüksek faiz getirisi sağlaması nedeniyle büyük önem arz eden Rotatif Kredi Nedir incelemesi yapıldığında belli aşamalar uygulanmak suretiyle bankalardan rotatif kredi alabilmek mümkün olmaktadır. Öncelikle rotatif kredi kullanmak isteyen şirket ilgili bankaya yetkili bir personelini ya da yazılı bir talimatnamesini gönderir. Bu noktada rotatif kredi kullanım talimatnamesinin gönderilmesi daha hızlı ve pratik bir çözüm olup banka kısa sürede gereken işlemleri yaparak kredinin şirket hesabına aktarılmasını sağlar. Rotatif kredilerde vade ve ödeme planıyla ilgili herhangi bir kesin durum söz konusu olmayıp maksimum ödeme süresi 12 ay olacak şekilde gereken düzenleme yapılır ve bu süreçte şirket tarafından ilgili bankaya 4 defa faiz ödemesi gerçekleştirilir. Faiz oranın başlangıçta net bir şekilde belirlendiği rotatif kredilerde değişen faiz oranlarına bağlı olarak rotatif kredi faizlerinde de değişimler yapılmaktadır.

Rotatif Kredi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bankalar, şirketlere rotatif kredi imkanı sunarken her şirkete özgü bir kota uygulaması gerçekleştirir ve bunu yaparken de ilgili şirketin içinde bulunduğu mali durumu göz önüne alır. Bu noktada Rotatif Kredi Nedir sorusuna ticari işletmelerin belli miktarlarda ve değişebilen faiz oranıyla, vadesi ve ödeme düzeni belli olmayacak şekilde aldığı kredi diyebilmek mümkündür. Rotatif kredi alım işlemi yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli nokta faiz ödemelerinin düzenli olarak takip edilmesi ve zamanında ödeme işleminin gerçekleştirilmesidir. Faizlerle ilgili herhangi bir değişim söz konusu olduğunda banka tarafından ilgili şirkete gereken bilgilendirme yapılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (2)

eyşe beştaş

19 Mart 2018, 05:58

Ani ihtiyaçlar için kullanabiliriz sanırım, şirketimiz çokta büyük olmasada bazen ani ihtiyaçlarımız olabiliyor.

Cevap Ver

mehmet arık

19 Mart 2018, 11:06

Bireysel olarak çok tercih edilen bir kredi değil ancak ticaret için kullanılması çok mantıklı.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!