Ruhsatsız İşyeri Çalıştırmanın Cezası 2019

Kendi işinin patronu olmak isteyen ve bu amaçla işyeri açan girişimciler gerekli yerlere başvuru yapmadan ve ruhsat almadan faaliyetlerine başlaması durumunda işyerinin bulunduğu sınırlar içerisinde görev yapan belediyenin zabıta amirliği ekipleri Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası kapsamında işyerini mühürlemekte ve faaliyetlerini durdurma yetkisine sahiptir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan iş yeri sahibinin kısa süre içerisinde ruhsat alma işlemlerine başlaması gerekmektedir. Ruhsatsız çalışan işyerlerine ilgili düzenleme çerçevesinde uyarı verilmekte ve para cezası yaptırımı uygulanmaktadır. İşyeri açmak isteyen kişiler belli masraflardan kaçınma isteğiyle ruhsat alma işlemlerini göz ardı edebilmekte veya erteleyebilmektedir ancak belirtilen yaptırımlar başlangıçtaki maliyetlerin çok daha yüksek seviyelere çıkmasına neden olmaktadır.

İşyeri Ruhsatı Almamanın Cezası

İşyerini başvuru yapmadan ve izin almadan çalıştıran girişimcinin durumunun tespiti ile birlikte Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası doğrultusunda uygulanan mühürleme işleminde, mührü sökme eylemi bile ekstra para ile cezalandırılmaktadır. Mühür sökme işlemi ruhsat alınmasından sonra uygulanacak bir adım olup alınacak ruhsatta iş yeri açma ve kapatma eylemleri konusunda yetkilendirme yapılmış olması gerekmektedir. İzinsiz mühür açma eyleminde para cezası haricinde bazı durumlarda 6 ay ile 3 yıl arasında değişen zaman dilimleri süresince hapis cezası da verilebilmektedir. İlgili yasalar doğrultusunda işyeri açılmasında itibaren 10 günlük süreçte vergi dairesine bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Sonucu Karşılaşılabilecek Diğer Yaptırımlar

Bahsedilen ceza ve yaptırımlar haricinde Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası kapsamında iş yeri sahibinin ticari faaliyetlerden men edilmesi ve ilgili iş yerine dair İdari Yaptırım Karar Tutanağı gibi uygulamalar da görülmektedir. 2019 yılı itibariyle izinsiz ve ruhsatsız olarak faaliyetlerini sürdüren kişilerin ödemesi gereken ceza minumum bedeli 7.500 TL seviyesinden başlamaktadır. Böyle bir cezaya maruz kalıp iş yeri açılış maliyetlerini düşüreyim derken daha fazla maliyetle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bundan dolayı iş yerinizi açmanıza istinaden 10 gün içerisinde mutlaka gerekli kuruluşlara bildirimlerinizi yapınız. Sıfırdan dükkan açmak yerine hazır bir dükkanı alarak faaliyetlerine başlangıç yapan işyeri sahipleri gerekli izin işlemlerinin 30 günlük süreçte tamamlamak durumundadır.

İşyeri Açılışını Bağkur'a Bildirme

İşyerinizi açıp vergi dairesine gerekli bildirimleri yaptıktan sonra, gerçek ve basit usül farketmeksizin vergi mükellefi olduğunuzdan dolayı Bağkur zorunluluğunuz başlangıç tarihinden itibaren 30 gün, bitiş tarihinden itibaren ise 10 gün içinde ilgili kuruma bildirim yapmak zorundasınız.

 • Hangi mükelleflerin Bağkurlu olması gerekli;
 • Limited şirketi sahipleri
 • Kollektif şirket ortakları
 • ÇKS kaydı olan kişiler
 • Vergi levhası almış vergi mükellefleri
 • Köy ve Mahalle muhtarları
 • Paylı komondit şirketin tüm ortakları
 • Esnaf kaydı olupta Gelir Vergisi muafiyeti olan kişiler
 • At jokeylerinin
 • Adi komondite şirket ortaklarının

İşyeri Açmak İçin Yapılması Gerekenler

İşyeri Açılış Bildirgesi Nedir? Hangi Kuruma Verilir?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. yeşim şen dedi ki:

  bir tanıdığımız böyle bir hata yapmıştı ruhsatsız işyeri çalıştırmıştı ama sonradan çok pişman oldu çünkü aldığı cezalardan dolayı canı çok yandı hala temize çıkamadı kendi ve hata yağtığını anladı

 2. Sinan horadam dedi ki:

  Ruhsatsız işyeri çalıitırmak bir suçtut kişi yakalandığı zaman hem hapis crzası hemde para cezasıma çarptırılır

BİR YORUM YAZIN