BIST 100 4.962 -1.65 | -83.22
BRENT PETROL 85,42 -1.68 | -1.46
EURO 19.6105 0.07 | 0.01
EURO/USD 1.05323 0.08 | 0.0
GRAM ALTIN 1076.831 -0.31 | -3.37
USD 18.6238 0.01 | 0.0
STERLIN 22.874 0.27 | 0.06
BITCOIN/USD 321018,19
BITCOIN/TRY 16913,5

Ruhsatsız İşyeri Çalıştırmanın Cezası 2020

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir iş yeri açacaksanız mutlaka ilgili kurumlardan ruhsat almanız gerekiyor. Ülkemiz kanunları gereği Ruhsatsız işyeri çalıştırmanın cezası bulunmaktadır. Açacağınız iş yeri için bulunduğunuz bölgeye bağlı belediyeden izin almanız gerekmektdir. Başvurunuza yaptıktan sonra kurumdan inceleme için iş yerinize gelip gerekli şartları sağlayıp sağlamdığınıza bakılır ve bunun sonucunda ruhsatınızın verilip verilmeyeceği belli olur. Bu konuların hepsine hakim olmanız beklenemez. O yüzden mutlaka işini bilen bir muhasebeci veya bir mali müşavirden desten almanızı öneririz. Onlar bu konuların uzmanıdır ve sizi tam olarak nelerin beklediğini ve ne yapmanız gerektiğini söyleyeceklerdir.

Ruhsatsız İşyeri Çalıştırmanın Cezası

Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası almak istemiyorsanız iş yeri açacaklar için bu kısım önemli. Girişimci olarak iş yapacağınız sektörü belirlediniz ve iş yerinizi artık açmak için hazırsınız. Fakat iş sadece ürünü bulmak veya işinizi yapacağınız yerin hazır olması yetmiyor. İlk olarak belediyen ruhsat almanız, sonrasında bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden vergi levahnızı almanız gerekiyor. Bundan sonra ki diğer adım, esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yaptırmak ve son olarak SGK'ya iş veren olarak ve işçi çalıştırmak için gerekli girişlerin yaptırılması. Bu işlemlerin hepsini yapıp onay almanız durumunda faaliyete başlayabilirsiniz. Bu saydığımız hususların eksik olması durumunda ise ceazi yaptırımlara hazır olmanız gerekiyor.

Peki ruhsat almadık ve iş yerimizi faaliyete geçirdik. Belediye zabıta ekipleri tarafından bu durumda farkedildiğinde iş yerinize ilk olarak bir ikaz yapılır ve bu durumu düzeltmeniz için bir süre verilir. Bu verilen süre içerisinde ruhsatınızı almanız varsa eksiklerinizin tamamlanması istenir. Uyarıyı dikkate almayıp ruhsatsız işyeri çalıştırmaya devam etmeniz durumunda ilk olarak iş yeriniz mühürlenir ve para cezası uygulanır. Şu konuya özellikler dikkat etmeniz gerekiyor, iş yerinize mühür vurulduysa bu mührü mutlak suretle sökmemeniz gerekmetedir. Aksi taktirde, hem ruhsatsız işyeri çalıştırmaktan hemde mührü sökmekten para cezası ödemek zorunda kalacaksınız. İzinsiz mühür açma eyleminde para cezası haricinde bazı cazi yaptırımlarda bulunmakta. 6 ay ile 3 yıl arasında değişen zaman dilimleri süresince hapis cezası da verilebilmektedir. İlgili yasalar doğrultusunda işyeri açılmasında itibaren 10 günlük süreçte vergi dairesine bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Sonucu Karşılaşılabilecek Diğer Yaptırımlar

Bahsedilen ceza ve yaptırımlar haricinde Ruhsatsız İşyeri Çalıştırma Cezası kapsamında iş yeri sahibinin ticari faaliyetlerden men edilmesi ve ilgili iş yerine dair İdari Yaptırım Karar Tutanağı gibi uygulamalar da görülmektedir. 2020 yılı itibariyle izinsiz ve ruhsatsız olarak faaliyetlerini sürdüren kişilerin ödemesi gereken ceza minumum bedeli 7.500 TL seviyesinden başlamaktadır. Böyle bir cezaya maruz kalıp iş yeri açılış maliyetlerini düşüreyim derken daha fazla maliyetle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bundan dolayı iş yerinizi açmanıza istinaden 10 gün içerisinde mutlaka gerekli kuruluşlara bildirimlerinizi yapınız. Sıfırdan dükkan açmak yerine hazır bir dükkanı alarak faaliyetlerine başlangıç yapan işyeri sahipleri gerekli izin işlemlerinin 30 günlük süreçte tamamlamak durumundadır.

İşyeri Açılışını Bağkur'a Bildirme

İşyerinizi açıp vergi dairesine gerekli bildirimleri yaptıktan sonra, gerçek ve basit usül farketmeksizin vergi mükellefi olduğunuzdan dolayı Bağkur zorunluluğunuz başlangıç tarihinden itibaren 30 gün, bitiş tarihinden itibaren ise 10 gün içinde ilgili kuruma bildirim yapmak zorundasınız.

Hangi mükelleflerin Bağkurlu olması gerekli;

  • Limited şirketi sahipleri
  • Kollektif şirket ortakları
  • ÇKS kaydı olan kişiler
  • Vergi levhası almış vergi mükellefleri
  • Köy ve Mahalle muhtarları
  • Paylı komondit şirketin tüm ortakları
  • Esnaf kaydı olupta Gelir Vergisi muafiyeti olan kişiler
  • At jokeylerinin
  • Adi komondite şirket ortaklarının

İşyeri Açmak İçin Yapılması Gerekenler

İşyeri Açılış Bildirgesi Nedir? Hangi Kuruma Verilir?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (2)

yeşim şen

13 Mayıs 2018, 01:35

bir tanıdığımız böyle bir hata yapmıştı ruhsatsız işyeri çalıştırmıştı ama sonradan çok pişman oldu çünkü aldığı cezalardan dolayı canı çok yandı hala temize çıkamadı kendi ve hata yağtığını anladı

Cevap Ver

Sinan horadam

10 Mayıs 2018, 06:59

Ruhsatsız işyeri çalıitırmak bir suçtut kişi yakalandığı zaman hem hapis crzası hemde para cezasıma çarptırılır

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!