Şase No İle Araç Sorgulama

Yeni araç almak isteyen kişiler alacakları aracın daha önce bir kazaya karışıp karışmadığını ya da karıştıysa ne kadar hasar aldığını öğrenmek istemektedir. Çünkü bu bilgiler aracın değerini doğrudan etkilemektedir. Araçlarla ilgili bu ve benzer bilgileri elde edebilmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Söz konusu yöntemlerin bir kısmı online olarak bir kısmı ise SMS yardımıyla yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden ilki plakadan araç sorgulama işleminin yapılmasıdır. Bu işlem sayesinde alınacak olan araca ait bütün bilgiler rahatlıkla görülebilmektedir. Plakadan araç sorgulama işlemi yapabilmek için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki online olarak bu işlemin yapılması olup bunun için e-devlet sitesine giriş yapabilmek gerekmektedir. E-Devlet sitesine giriş yapıldıktan sonra ilgili bölümlerden rahatlıkla plaka ile sorgulama yapılabilmektedir.

Şaseden Araç Sorgulama İşlemi İle Hangi Bilgiler Öğrenilebilir?

Araçlarla ilgili bilgi almak isteyen kişilerin uygulayacağı bir başka işlem ise şaseden araç sorgulama işlemidir. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle sorgulama yapılacak olan aracın şase numarasının bilinmesi gerekmektedir. Plakadan araç sorgulama işlemi için gereken plaka kolay bir şekilde öğrenilirken şase numarasını öğrenmek biraz daha zordur. Şase numarasını öğrenmek için ya araçtaki ilgili bölüme ya da aracın ruhsatına bakılması gerekmektedir. Araçlarda şase numarası genellikle şoförün yanındaki yolcu koltuğunun ayak basılan yerinde bulunmaktadır. Şase numarası öğrenildikten sonra ise sorgulama yapmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin ikisi de aynı sonucu vermekte olup insanlar kendilerine kolay gelen yöntemi tercih etmektedir. Şaseden araç sorgulama işlemi online olarak ya da SMS ile yapılabilmektedir.

Şaseden araç sorgulama işlemi yapıldığında sorgulanan aracın sadece kazaları ile ilgili bilgiler değil onun haricindeki bilgileri de öğrenmek mümkün olmaktadır. Söz konusu sorgulamayı yapabilmek için öncelikle telefonun SMS bölümüne girilmesi ve “HASAR S ŞASİ NO” yazarak 5664’e göndermesi yeterlidir. Kısa süre içerisinde sorgulama sonucu yine SMS olarak aynı numaraya gelmektedir. Gelen mesajda aracın hasarı ile bilgiler yer almaktadır. Daha fazla detay öğrenmek isteyenler “DETAY Ş ŞASİ NO” yazarak 5664’e yollaması gerekmektedir. Böylece araca ait çok daha detaylı bilgiler gelmektedir. Aracın toplam kasko süresi, ne kadar süre kasko olmadan kullanıldığı, plaka değişimleri gibi birçok husus bu bilgiler arasında yer almaktadır. Plakadan araç sorgulama işlemi yapıldığında da benzer bilgilere ulaşılabilmektedir.

Şaseden ve Plakadan Araç Sorgulama Neden Önemlidir?

Şaseden araç sorgulama işlemi online olarak da yapılabilmektedir. Bunun için aynen plakadan araç sorgulama işlemindeki adımların takip edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında söz konusu sorgulama tramer sistemi üzerinden de online olarak yapılabilmektedir. Bunun için şase numarasının tam olarak bilinmesi yeterli olmaktadır. Söz konusu sorgulama işlemleri sayesinde insanlar alacakları araçlara ait bilgilere rahatlıkla ulaşabilmektedir. Böylelikle gönül rahatlığıyla araç alım-satımı yapılabilmektedir. SMS ile yapılan sorgulama işlemlerinin her birinin ücreti 7 liradır.

Kötü niyetli insanların araçlara ait bilgileri karşıdaki kişiye tam olarak söylememesi ilerleyen dönemlerde ciddi mağduriyetlere neden olmaktadır. Araçların hasarlı olması, değişen parçasının olması ve boyalı parçasının olması fiyatını etkilemektedir. Bunun için araçları fiyatları bu tür durumlar dikkate alınarak belirlenmektedir. Aracı satan kişiler bunu eksik ya da yanlış belirttiklerinde aracın değeri tam olarak anlaşılamamakta ve genellikle değerinin üzerinde satılmaktadır. Bu da aracı alan kişiyi olumsuz etkilemektedir. Şaseden araç sorgulama işlemi yapıldığında bu tür bilgiler ve daha fazlası net olarak öğrenildiği için bu tür olumsuz durumlar engellenmiş olmaktadır. Bu da insanların mağduriyet yaşamamaları anlamına gelmektedir. Bundan dolayı araç almadan önce bu tür sorgulamaların yapılması gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN