Banka ve Krediler

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayesiz İş Kurmak

Kendi işini kurmak isteyen genç girişimciler için en büyük sıkıntı sermaye bulamamaktır. Kendi işinin sahibi olmak ve her sabah dükkanın kapılarını açmak ve güçlü bir şekilde ayakta durabilmek güzeldir, ama bu zorlu bir süreçtir. Yine de başarılı olan çok kişi vardır. Para herşeydir ama güzel bir fikir olmadan, girişimci bir ruha sahip olmadan, yaratıcı fikirler olmadan ve yeniliklere açık olmadan başarılı olmak kolay değildir. Bazen para olmadan da büyük işler başarılabilir. Küçük de olsa bir birikime sahip olan daha önemlisi sabırlı ve inançlı olabilen kişiler mutlaka başaracaktır.

Aşağıda sermayesiz işler konusunda genç girişimciler için birkaç öneri yer almaktadır. Bunlara kulak verilirse bir gün başarılı olmamak için hiçbir neden yoktur.

  • Herşeyden önce kararlı ve istekli olmak gerekiyor. Yapılmak istenen iş geçici bir heves olmamalı. Aksi halde bu iş daha baştan tutmaz. İstekli olmak kararlı olmayı tetikler. Bu nedenle faaliyet konusu doğru belirlenmeli, kişinin becerileri, eğitimi ve yetenekleri doğrultusunda seçilmelidir. Gerekirse bilgi ve beceriyi arttıracak ilave eğitimler alınmalıdır.
  • Yeni bir iş demek kişinin kendisini yeniden keşfetmesi demektir. Bunun için esnek olmak ve gerektiğinde mücadele etmek gerekir. Mücadele edebilmek için de doğru yolda olmak gerekir. Piyasaların, ekonominin, tüketim alışkanlıklarının ve insanların talep ve beklentilerinin farkında olmak gerekir.
  • Herhangi bir iş girişiminde ilk yapılması gereken iş, sağlam bir araştırma ve planlamadır. Hazırlık çalışmaları ve iş planlaması, yeni bir girişim için yaşamsal öneme sahiptir. İşyeri açıldıktan sonra bile bu hazırlık ve planlama çalışmaları gözönünde tutulmalı ve gerekirse yeniden düzenlenmelidir. İleriye dönük bu düzenlemeler başarının en önemli koşuludur.
  • Herhangi bir yeni iş kurmadan önce bugün sürdürülen işler terkedilmemelidir. Girişimcilerin hemen hem tamamı yeni işlerinde başarılı olmadan, önceki işlerini bırakmazlar.
  • Her zaman müşteriler ön plandadır. Onları anlamaya çalışmadan gelişme olamaz. Müşteri tatmini birinci öncelik olmalıdır. Maliyet, kar, ürün ve hizmetlerin tasarımı ve üretimi hep müşteri tatminine yönelik olmalıdır.
  • Nakit ihtiyacını düşürmeye ve kazancı güçlendirmeye odaklanmalıdır. Bunun için yaratıcı fikirler ve konseptler geliştirilmelidir. Genelde büyük düşünmek ve hedeflere büyük adımlarla ulaşmak gerekir.

Devlet genç girişimcileri desteklemek amacı ile her yıl KOSGEB Girişimcilik Destek Programı çerçevesinde kredi vermektedir. Bu yıl verilen krediler, 50 bin TL hibe kredisi ya da 100 bin TL faizsiz kredi imkanlarıdır. Bu destek çok önemlidir. Yapılmak istenen sermayesiz işler için sağlam bir proje hazırlanırsa ve kabul görürse, sadece bu destek ile de yeni bir iş kurulabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ