BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9274,96
BITCOIN/TRY 63663,32

Simental Düve Fiyatları 2017

Simental düve fiyatları 2017 yılında 6000 den başlayan fiyatlarla satılmaktadır. Fiyatlar düvenin özelliklerine göre 15000 ila 20000 arası değişebilmektedir. Simental inek ırkının anavatanı İsviçre olarak bilinir. Simental hem süt ve hem de etçi bir ırktır. Simental ineklerin renkleri ise sarı, beyaz veya kırmızı olarak bilinir.

Simental İneklerin Özellikleri

Simental ırkı ineklerde ağırlık 600 – 650 kg. arasında değişmektedir. Simental ineklerde süt verimi 5000 – 6000 lt. Civarında hesaplanabilir. İneklerin sütündeki yağ oranı ise yağ oranı % 3.6 – 4 arasında değişir. İneğin beslenmesine bağlı olarak süt verimi veya sütteki yağ oranı değişiklik gösterebilmektedir. Simental ırkı ineklerin döl verimi oldukça fazladır. Simental ırkı inekler son derece uzun ömürlü olarak bilinir. Bulundukları ortama ve hava sıcaklığına adapte olmakta zorluk çekmezler. Simental ırkı inekler hemen hemen bütün iklim koşullarında yetiştirilebilir. Verimlerinde pek değişiklik görülmez. Ayrıca bu ırk inekler hastalıklara karşı da son derece dirençlidir. Ülkemizde satışta bulunan Simental inek ırkı fiyat aralıkları değişiklik gösterse de genellikle 10000 ila 20000 arasındadır.

Simental İnek Hakkında Diğer Bilgiler

Avrupa menşeli Simental ırkı, dünyadaki tüm sığır cinslerinin daha büyük ve yaygın olarak dağıtıldığı ve Orta Çağ'dan bu yana kaydedildiği üzere diğer ünlü Avrupa ırklarının oluşmasında katkıda bulunmuştur. Bu cins Simmentaler olarak bilinir ve esas olarak emzirme inek sistemleri altında sığır üretimi için kullanılır. Popülaritesinin başlıca nedenleri şunlardır: Melezleme konusunda başarılı sonuçlar alınmıştır ve bu alanda kullanılır. Son derece dayanıklı ve uzun ömürlü olması ile dikkat çeker. Birçok ülkede en önemli inek cinslerinden biridir. Süt ve sığır eti konusundaki verimi ile tüm dünyada ilk sıralarda tercih edilmiştir. Yeterli yem verilirse, özellikle gençlerinin hızlı büyümesi ile ünlüdürler. Simentaller, diğer tüm ırklardan daha fazla süt verimi sağlar. Dünya üzerinde ülkelerde çeşitli renk ve özelliklerde yetiştirilebilir ve veriminden faydalanılabilir. Sığır eti olarak verimliliği ile birçok hayvanın önüne geçer ve tercih edilir.

Simental inek satın almak için belli bir araştırmaya girmeniz gerekir. Hayvanın ırkı ile ilgili bilgi edindikten sonra almak için ön adım atacağınız konusunda şüphe bulunmaz. Bu ırkın verimliliği göz önünde bulundurulduğunda birçok açıdan karlı çıkmak mümkün olacaktır. İyi bir araştırma yapmak alınacak olan ineğin sağlık durumu ile ilgili bilgi almak ile başlar. Sağlık durumunun iyi olduğuna dair gerekli belgeleri mutlaka istemelisiniz. Ayvanın yaşı ve genel durumu hakkında kesin bilgileri satış yapan noktadan ya da kişiden edinebilirsiniz. Genel olarak dayanıklı bir ırk olmasına bağlı olarak sağlıklı olma olasılıkları ise muhtemeldir. Satın alınan hayvan her türlü ortama kolaylıkla uyum sağlayacak cinstendir.

Yaşadığınız iklim koşulları nasıl olursa olsun genellikle bu ırk hemen uyum sağlar ve herhangi bir sorun yaşamazsınız. Hayvanın sütü son derece verimli olup 6000 litreye kadar süt elde etmeniz mümkün olmaktadır. Hayvanın tüm olumlu özelliklerine bağlı olarak fiyatı da göze çarpmaktadır. Ancak tüm olumlu özellikleri düşünüldüğünde bu ırk için verilen para her zaman yerini bulacaktır. Genellikle toplu satışlar söz konusudur. Bu inek ırkları tüm damızlık yetiştiriciliği ve süt hayvancılığı yapan işletmelerde en başta tercih edilmektedir. Diğer hayvanlar ise ancak aile işletmeciliğinde tercih edilebilir. Süt veren inekler hakkında bilgi toplamak için tüm ırkların araştırılması gerekir. Ülkemizde yetiştirilen ve verimli bir şekilde süt veren inekler arasında en bilinenlerinden biri Simental ineklerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!