BIST 100 1.114 0.37 | 4.13
BRENT PETROL 45,43 2.09 | 0.93
EURO 8.6078 1.640 | 0.14
EURO/USD 1.17935 0.46 | 0.01
GRAM ALTIN 454.57 2.68 | 11.86
USD 7.3058 1.44 | 0.1
STERLIN 9.5159 1.02 | 0.1
BITCOIN/USD 11526,45
BITCOIN/TRY 84138,5

Solucan Gübresi Üretmek

Toprak altında yaşayan solucanlar yaklaşık olarak 15°C - 25°C arasında bir sıcaklıkta yaşayabilmektedir. Nemi fazla seven canlılar genellikle deri solunumu yapmaktadır. Oksijenle yaşamlarını sürdüren sürüngenler karbondioksit üretimi gerçekleştirmektedirler. Işığa duyarlı olmaları gündüz gübrelerinin içinde kalmalarına sebep olmaktadır. Gece saatlerinde ise farklı canlılar tarafından yenmemeleri için ışıklandırmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Solucan gübresi solucanlar için son derece önemli bir olgudur. Yaşam formu sayılacak bu karışım gündüzleri korunmalarına olanak tanımaktadır. Peki yaşamlarını sürdürmeleri için ihtiyaçları olan solucan gübresi nasıl üretilir? Bu işi yapmak isteyenler tarafından fazlasıyla merak edilen konular arasında yer alan bu husus solucanların daha iyi anlaşılmasına olanak tanıyacaktır.

Solucan Gübresi Ne için Kullanılır?

Solucanlar günlük olarak ortalama ağırlıklarının yarısı oranında besin tüketerek bu besinlerin de yarısını gübreye dönüştürme özelliğine sahiptirler. Örneğin; 1 solucan 1 gr ise yarım gram besin yer ve bunun da yarısını gübreye dönüştürür. Aynı ortamda binlerce solucan bu istatistiği onlarca kilograma çıkarabilmektedir. Solucanlar besinlerini büyük baş hayvanlarının gübrelerinden karşılamaktadır.  Yanı sıra gübre içerisine çürümüş sebze, meyve, ot, kağıt ve saman gibi öğelerde karıştırılmaktadır. Çift cinsiyetli solucanlar sperm ve yumurta taşımakta ve üremek için çiftleşmeye ihtiyaç duymaktadır. Şartları oluşturulmuş solucanlar haftada bir kez yumurta bırakarak çoğalmaktadır. Bu fikstür üzerinden çoğalan solucanların yıl sonu ortalaması 8 ya da 10 kat artmaktadır. Tüm bu hususlar solucan gübresi nasıl üretilir? Sorusunu akıllara getirmektedir.

Solucanların Beslenme ve Gübre Oluşturma Süreci

Solucan gübresi nasıl üretilir sorusunun cevabına geçmeden önce beslenme şekillerinin nasıl olduğundan bahsetmek gerekmektedir. Toprak içerisinde yaşayan canlılar son derece önemlidir. Halkalı kasları toprağı kazarak kabarmasına imkan tanımaktadır. Aldıkları besinler iç kısımlarındaki sindirim sistemlerine ulaşmadan önce ağızlarından geçerek yemek borusuna ve gırtlağa ulaşmaktadır. Parçalanan besinler belirli porsiyonlar halinde mideye geçerek sindirilmektedir. Sindirime uğramış olan besin mideye geçer ve burada sindirim gerçekleştirilir. İnce ve kalın bağırsaktan sonra da rektum aracılığı ile çıkmaktadır. Granül şeklindeki atık humik asit tuz içermektedir. Solucan dışkıları toprağın yapısını düzenlediği gibi havalanarak su dengesini ayarlar ve strese dayanıklılığın artmasına destek sunar. Toprağa verim katan atık yararlı birçok etkiye sahip olmaktadır. Solucanlar çürümüş meyve ve sebze gibi atıkları tükettikten sonra yaklaşık olarak %95’ini dışkılayarak toprağa bırakmaktadır. Dışarı atılan solucan gübreleri içerisinde ortalama 5 kat daha fazla azot ve potasyum bulunmaktadır. Yanı sıra 7 kat fazla fosfor, 2 kat daha fazla da kalsiyum bulunmaktadır. Solucan gübresi nasıl üretilir sorusunun cevabı olarak bu açıklamalar belirtilebilmektedir.

Solucan gübresi nasıl üretilir konusuna farklı açıdan bakıldığında nasıl bir alana ihtiyaç gerektiği de merak edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre en az 350 metrekarelik bir alana ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir. Kapalı bir işletme ve ışıklandırma sistemi ile nemin kontrol edilmesi diğer önemli husustur. Üretimin yapılacağı yer koku ve nem fazlalığını dengeleyebilecek bir açık arazi olmalıdır. Aksi halde solucanların yaşam alanı doğru seçilmiş olmaz ve farklı canlılar tarafından da yenilebilirler. Solucan gübresi üreterek bunu bir işe dönüştürmek isteyen kişiler beslenme masraflarını göze alarak ortalama iki yıl içerisinde para kazanmaya başlayabilirler. Örneğin; 200.000 tane solucanın 4 aylık maması 30 bin lira civarındadır. Bu oran artış ya da azalışlara bağlı olarak değişiklik gösterir. 2000 ise 500 TL gibi. Tüm gübreleme işlemlerinden sonra elde edilen humus birçok firma tarafından satın alınmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (7)

felit deniz

10 Nisan 2018, 11:01

Okulu yeni bitirdim evdeyim şuanlık bir iş fikrim yok ancak, bakalım solucan gübreleri uzun süredir ilgimi çeken bir meslek.

Cevap Ver

kağan korkmaz

10 Nisan 2018, 04:48

Edindiğim bilgilerde solucanlar yediklerinin yarısını gübre yapıyorlar şuan daha hesaplıyorum ancak anladığım kadarıyla kısa bir sürede yatırılan parayı çıkarıyor.

Cevap Ver

uğur yüksel

10 Nisan 2018, 02:22

İlk baştada solucan gübreleri ilgimi çekmişti o zaman başlasaydım keşke şuan iyi gelirler elde ediyor olurdum.

Cevap Ver

mert asar

06 Nisan 2018, 08:55

Sosyal medyada bir kaç kez videolara denk geldim ama bu işe merak saracağım aklıma gelmezdi, şuan çok hoşuma gitti.

Cevap Ver

ciğdem durmuş

06 Nisan 2018, 01:53

Solucanlar yediği yemlerin yarısını gübreye dönüştürüyor aslında çok mantıklı bir iş.

Cevap Ver

cihat atar

06 Nisan 2018, 12:46

Anladığım kadarıyla çok kaarlı bir iş, hesaplarımı yaptım kısa sürede kaar bırakacak gibi görünüyor ama halen cesaret edemiyorum.

Cevap Ver

cem erdoğan

06 Nisan 2018, 09:52

Solucan gübreside sıkça duyduğum mesleklerden ama hiç ilgimi çekmedi.

Cevap Ver

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!