Banka ve Krediler

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Her yıl uzman asker ihtiyacını karşılamak amacı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından orduya sözleşmeli er alınmaktadır. Genel olarak bu imkandan şu özellikleri taşıyan erkekler yararlanabilmektedir:

 • Henüz askerlik hizmetine başlamamış olanlar
 • Askerlik hizmetini yapan ve henüz tamamlamamış olanlar
 • Askerlik hizmetini erbaş veya er olarak tamamlayanlar

Eğer bu kişiler, diğer başvuru koşullarını da karşılıyorlarsa orduya sözleşmeli er olarak alınabilmektedir. Başvuru yapanlar, ön sağlık muayenesinden geçirilmekte ve arkasında fiziki yeterlilik sınavına alınmaktadır.

Sözleşmeli erler, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından ülkemizin ihtiyaç duyulan noktalarında farklı birliklerde görevlendirilmektedir. Alacakları ücretler de bu çerçevede belirlenmektedir.

Sözleşmeli er başvurusu bu yıl 3 Mart 2017 tarihinde başlamıştır ve yıl sonuna kadar başvurular kabul edilecektir. Bu Milli Savunma Bakanlığı bu yıl 13 bin sözleşmeli er alınacağını duyurulmuştur.

Milli savunma Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden sözleşmeli er başvuruları yapılabilmektedir. Sözleşmeli er olmanın koşulları şunlardır:

 • TC vatandaşı ve erkek olmak
 • En az ilköğretim mezunu ya da yabancı ülkelerdeki dengi bir okul mezunu olmak
 • 1 Ocak 2017 tarihinde 25 yaşını bitirmemiş olmak
 • Askeri okullardan ve ordudan bir sebeple ilişiği kesilmemiş olmak
 • Orduda daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş, sözleşmeli er ve erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak
 • Kamusal hakları kısıtlanmamış olmak
 • Yasal düzenlemelerde sayılan koşullarda bir ceza almamış olmak
 • Taksirli suçlar dışında bir aydan fazla hapis cezası almamış olmak
 • Milli güvenliği tehdit eden gruplara veya bir terör örgütüne üye olmamak
 • Boy ve kilo oranları istenen değerler içinde olmak

Sözleşmeli askerlik, er veya erbaş olarak vatani görevlerini yapmakta olan bütün yükümlülerin yapmış oldukları görevleri yapmak üzere, belli bir ücret karşılığında istihdam edilen kadrolarda görev yapma durumudur. Sözleşmeli askerlik, 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu’nda düzenlenen esaslara tabidir.

Sözleşmeli er adayları ile, kabul edildikleri takdirde bir ön sözleşme yapılmakta ve arkasından askeri eğitime alınmaktadır. Bu eğitimleri başarı ile tamamlayan kişiler ile en az üç yıllık ancak dört yıldan fazla olmamak üzere bir sözleşme yapılmaktadır. Daha sonra yapılacak sözleşmeler ise, bir yıldan az ve üç yıldan fazla olmamak koşulu ile en fazla yedi yıllık hizmet süresi sonuna kadar olmaktadır. Burada önemli bir nokta var: sözleşmeli er ve erbaşlar, sözleşmelerini tek taraflı olarak, sözleşme süresi sona ermeden feshedemezler.

Henüz askerlik hizmetine yapmamış olan ancak sözleşmeli erliğe kabul edilen kişilerin sevkleri, ilgili yasal düzenleme gereğince Milli Savunma Bakanlığı tarafından ertelenmektedir. Ayrıca bu kişilerin sözleşmeli er olarak geçirdikleri sürenin üçte biri askerlik hizmetinden sayılmaktadır.

Sözleşmeli erbaşlar, muvazzaflık hizmetinde olan erbaşların üstü, uzman erbaşların astı konumunda kabul edilmiştir.

En az iki yıl sözleşmeli erlik yapmış olanlar, kadro görev yeri uygunsa ve liyakat durumunda sorun yoksa yasal düzenlemelerdeki esaslara uygun olarak sözleşmeli onbaşılığa, aynı koşullarda sözleşmeli onbaşılar sözleşmeli çavuşluğa yükseltilmektedir.

Sözleşmeli askerlik yapanların kıyafetleri diğer er ve erbaş kıyafetleri ile aynıdır. Kadrolarına uygun silahları kullanırlar. Kışlada kalırlar. Yemekleri devlet tarafından karşılanır. Bunlar için herhangi bir ödeme yapmazlar. Üç yıllık sürelerini tamamlayanlar gerekli koşulları taşımaları kaydıyla uzman erbaş ve astsubay olabilirler. En az yedi yıllık süreyi tamamlayanlar ve nitelik belgesi olumlu olanlar, kamu kurum ve kuruluşlarında görev alabilirler.

Sözleşmeli er ve erbaş olanlar her yıl 30 gün izin hakkına sahiptir. Ayrıca 15 gün yıllık mazeret izni kullanabilirler. Anne, baba, eş, çocuk ve kardeşlerin ölümü durumunda 10 gün, çocuğu olursa 10 gün, olağanüstü herhangi bir durumda yıllık 30 güne kadar mazeret izni alabilir.

Görev sırasında vefat etmeleri durumunda eş, çocuk, anne ve babalarına, sakat kalmaları durumunda kendisine sosyal ve ekonomik destek sağlanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ