Spot Kredi Nedir ?

Orta veya kısa vadeli kredi ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişiler için oluşturulmuş olan kredi türlerinden olan spot kredi, tüketiciler tarafından ne olduğu merak edilen bir husustur. Spot kredi nedir diye merak eden finansman ihtiyacı bulunan kişiler için bu yazıda spot krediyi inceledik.

Spot kredi piyasa durumları göz önünde bulundurulursa, orta ya da kısa vadeli finansman arayan tüketicilerin, kredi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik oluşturulmuş bir kredi tipidir. Kredi denilen olgu birçok farklı seçenek barındıran oldukça zengin bir bankacılık ürünüdür. Ancak tüketiciler tarafından bu kredilerin ne olduğu, asıl olarak kendisinin hangisine ihtiyacı olduğu bilinmemektedir. Taşıt, konut veya ihtiyaç kredisi gibi krediler mevcuttur. Peki, bu kredilerden farklı olarak spot kredi nedir?

Spot Kredi

Spot kredi bir bankada en fazla kullanılan kredi tiplerindendir. Bu kredi tipinin çekilme aşamasında faizi, vadesi ve ödeme tutarı belli olmaktadır. Yani ekonomideki yaşanan iniş çıkışlardan etkilenmeyen bir kredi tipi olan spot kredi, birimlerden etkilenmemektedir. Bankadan herhangi bir vakitte kredi çekmek isteyen birisi zaten farkında olmadan spot kredi kullanmaktadır. Eğer bankalardan çekilen krediler düşünülürse, eğer bir sıralama yapılacak olursa ilk sırada büyük ihtimalle spot kredi bulunacaktır. Bu kredinin geri ödenmesi düşünüldüğünde anapara ile birlikte masraflar ve kredi faizi hepsi birlikte bankaya tahsil edilir. Spot kredi nedir diğerlerinden farkı nedir diye sorulursa bu kredinin en önemli özelliği ilk başta anlaşılan ücretin, ödeme günü geldiği zaman kuruşu kuruşuna aynı miktarda ödenmesidir. Birimler kesinlikle değişmez.

Spot Kredi Avantajları Nelerdir

Spot kredisinin diğer kredilere göre faiz oranı düşüktür. Bu kredi tipi kısa ve orta vadede oluşan nakit ihtiyaçlarınız için oluşturulmuş, bunların karşılanılması için vardır. Bir diğer özellik ise en baştan geri ödeyeceğiniz miktar belli olduğu için, ekonomik yönetiminizi rahatça yönetmenizi sağlayabilir. Bu kredi erken ödeme seçenekli olarak alınırsa, vadesi gelmeden önce kredi hesabı kapatılabilir. Spot kredi nedir diye merak eden finansman arayışında olanlar için bu bilgiler yeterli olacaktır. Son olarak faiz ödemeleri ister ara dönemlerde isterse vade sonunda ödenebilmektedir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. resul can dedi ki:

    Kısa vadede kredilere ihtiyaç duyanlar için oluşturulmuş, benimde böyle bir kredi arayışım vardı aslında ama almalıyım tam emin değilim.

  2. göksel koç dedi ki:

    Daha kısa sürede ödenen bir kredi olduğu için faiz oranı daha düşük oluyor tabi krediyi daha kısa sürede ödüyoruz ama daha kaarlı gelmiş oluyor.

BİR YORUM YAZIN