BIST 100 117.741 -0.56 | -657.57
BRENT PETROL 43,09 0.44 | 0.19
EURO 7.8259 0.02 | 0.0
EURO/USD 1.13973 -0.02 | 0.0
GRAM ALTIN 398.87 -0.1 | -0.41
USD 6.8645 0.02 | 0.0
STERLIN 8.6306 0.17 | 0.01
BITCOIN/USD 9237,28
BITCOIN/TRY 63412,58

Spotçu Nasıl Açılır, Karlı Bir İş midir?

Piyasalarda birçok marka olmuş ürün bulunuyor. Mağazalarda mobilyalardan, elektronik eşyalara kadar, otomobil lastiklerinden beyaz eşyalara kadar birçok ürün hergün tüketicilere sunulmaktadır. Bu markalı ürünleri satan mağazalar üretici firmalar ile yaptıkları anlaşmalar veya bayilik sözleşmeleri ile bir takım yükümlülükler altına girmektedir. En azından bazı üretici firmalar yıllık belli miktarda ürünün satışının yapılmasını talep etmektedir.

Örneğin bir otomobil lastiği bayisi bir yıl içinde 200 araba lastiğini satmayı taahhüt etmiş olabilir. Ancak ülkemizde sık aralıklarla yaşanan ekonomik krizler düşünülürse, bayilerin taahhütlerini yerine getirmeleri zaman zaman problem yaratmaktadır. Veya müşterilerin zaman içinde tüketim alışkanlıkları değişmiş olabilir. Yeni çıkan ürünler teknolojik olarak daha üstün özelliklerde olduğu için mağazanın elinde satılmadan kalan ürünler olabilir. Kısaca mağazaların, her zaman taahhüt ettikleri satış rakamlarına ulaşmaları mümkün olmayabilir. İşte bu noktada spot piyasa işlemeye başlamaktadır. Bayilik yükümlülüklerini yerine getirmek, üretici firma ile ters düşmemek ve sorun yaşamamak, hatta mevcut anlaşmaları devam ettirebilmek için, mağazalar ellerinde kalan orijinal ürünleri spotçu tabir edilen dükkanlara satarlar.

Spot eşya ticareti, açıklanan ihtiyaçlarla kendiliğinden doğmuş bir iştir ve spotçu mağazalarını hem de bayileri karşılıklı memnun eden bir iştir. Neticede bayiler ellerinde bulunan açılmamış ve sıfır ürünleri satmış olmakta, dolayısıyla üretici firmalara olan taahhütlerini yerine getirmiş olmaktadır. Ancak burada bayiler ürünleri karsız olarak spotçu mağazalara satmaktadır. Ürünlerin maliyet fiyatı üzerinden satışının yapılması bayilere maddi kazanç sağlamaz ama en azından üretici firma ile aralarında problem yaşanmaz.

Spotçu mağazalar da bu ürünleri bayi fiyatı üzerinden aldıkları için, üzerine koydukları kara rağmen yetkili bayi fiyatlarından daha düşük fiyatlarla müşterilerine sunmuş olmaktadır. Böyle olunca da ekonomik durumu düşük olan kişiler için son derece uygun fiyatlar ortaya çıkmaktadır. Kısaca spotçu mağazalardan alınan ürünler bayilerde satılan sıfır ürünlerden farklı değildir. Belki en fazla bir önceki teknolojiye göre üretilmiş olan ürünlerdir ama neticede sıfır ürünlerdir. Günümüzde spotçu mağazalardan alışveriş yapan önemli bir kesim var. Bu insanlar ürünleri daha uygun fiyata almış olmaktadır. Spotçu mağazalarda koltuk kanepe takımları, dolaplar, çamaşır makineleri, buzdolapları, bulaşık makineleri, kurutma makineleri, klimalar, televizyonlar ve halılar gibi her türlü eşya satılmaktadır. Spotçu mağazası açmak her zaman kazançlı bir iş olmuştur. Bunun için gerekli olan şey iyi bir pazar araştırması yapmak ve geniş bir mağaza alanına sahip olmaktır. Bayilerden getirilecek ürünlerin kolayca boşaltılması ve gerektiği zaman yüklenmesi için spotçu mağazada depo olması da çok önemlidir. Spotçu mağazası açmak için gerekenlerin başında ruhsat ve izinlerin alınması ve gerekli resmi başvuruların yapılması gelir. İşyeri açma izni için nüfus cüzdanı sureti, ikametgah belgesi, mağazaya ait tapu ve yapı kullanım izin belgesi, kiralama durumunda kira sözleşmesi, vergi levhası, esnaflar odasına kayıt belgeleri ve yangın önlemlerine karşı İtfaiye Müdürlüğü’nden alınacak belgeler gelmektedir.

Eğer doğru piyasa araştırması yapılmışsa, kaliteli hizmet veriliyorsa, aşırı para kazanma hırsına kapılınmazsa, spotçu mağazalar mutlaka para kazanır. Neticede bir bayiden alır gibi müşteriler sıfır ürünler almaktadır ve ekonomik güçlükler içindeki insanlar her zaman spotçu mağazalardan alışveriş yapmaktadır. İnsanların spotçu mağazalara gelmelerinin temel nedeni ürünlerin ucuz ve orijinal olmalarıdır. Spotçu mağazalar ürünler ile ilgili bir garanti vermeseler de bu ürünler markalı ürünler oldukları için her zaman üretici firmanın servis imkanlarından yararlanmak mümkündür. Bu yüzden spotçu mağazalar için en önemli kural dürüst olmak ve ikinci el ürünleri orijinal gibi satmamaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!