Su Bayiliği Veren Firmalar

Değişen zamanla beraber insanlar sularını dışarıdan satın almaya başlamışlardır. Çeşitli markların suları daha fazla tercih edilmektedir. Kalabak su da bunlardan bir tanesidir. Geçmişte temiz ve kaliteli su kaynaklarına ulaşmak, insanlar için çok kolaydı. Yerleşim merkezlerinde bulunan su kaynakları herkesin ihtiyacını karşılarken, kentleşme ile birlikte ciddi bir su sorunu yaşamaya başlamıştır. Kentleşme sayesinde insanlar çok daha dar bir alanda yaşamaya başlamakta, şehirlerin nüfus yoğunluğunda ciddi artışlar gözlenmektedir. Bu da şehirde bulunan kaliteli su kaynaklarının tükenmesine ya da şehirde yaşayanlara yetmemesine sebep olmaktadır. Bunun dışında kentleşme, temiz su kaynaklarının kirlenmesine de sebep olabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı, insanların evlerinde bulunan şebeke suyunun kalitesinde ciddi düşüşler yaşanmaktadır.

Kalabak Su ve Bayilik Veren Diğer Firmalar

İnsanlar suları dışarıdan alırken belli markalara daha fazla yönelmektedir. Bu durum suyun kalitesi ile ilgili bir durumdur. Suyun kalitesi arttıkça, insanlar tarafında tercih edilmesi de artmaktadır. Suyun kalitesini artırmak isteyen firmalar, doğal su kaynaklarına yönelmektedir. Bunun için bazı şehirlerin sınırları içerisinde bulunan doğal su kaynaklarından yararlanmaktadır. Bu su kaynaklarına büyük dolum tesisleri yaparak buradan yapılan üretimleri, insanların kullanımına sunulmaktadır. Dolum yaparken suyun kalitesinin bozulmadan, temizlenmesine özen gösterilmektedir. Bu konuda her firma aynı başarıyı yakalayamamakta ve aradaki kalite farkları oluşmaktadır. Kalabak su bu konuda başarılı su firmaları arasında yer almaktadır. Başarılı firmalardan bazıları satışlarını artırmak ve daha hızlı büyümek için bayilikler vermektedir. O firmalardan bazıları şunlardır:

  • Danone su; özellikle damacana su satışında piyasanın %15’ine sahiptir. Danone Hayat A.Ş. bayilik için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Danone su, bu piyasaya ilk defa 1997 yılında giriş yapmıştır. 1999 yılının haziran ayında ise Akmina maden suyunu çıkarmıştır. 2000 yılının Nisan ayında ise Flora suyu satın alarak ilk defa damacana pazarına giriş yapmıştır. 2003 yılında ise Danone Hayat Levite’i tanıtmıştır. Türkiye’de toplam 6 fabrikası olan Danone su, sektördeki payını korumaktadır.
  • Kardelen su; 19, 10, 5 ve 0,5 litrelik suların satışını yapan bir firmadır. Bayilik açma şartları konusunda fazla bir talebi bulunmayan firma, 200 ile 300 adet damacana su ile bölge bayiliği vermektedir. Herhangi bir su firmasının bayiliğinin alınabilmesi için gerekli olan asgari şartlar Kardelen su tarafından da istenmektedir. Bu şartlardan en önemlisi bayilik için düşünülen yerin en az 20 m2 olmasıdır. Ayrıca yasal gerekliliklerinin yerine getirilmesi talep edilmektedir. Bunun dışında su dağıtımı için uygun araçta şartlar arasında bulunmaktadır.
  • Suada su, bayilik veren firmalar arasında bulunmaktadır. Bayilik için destek sağlayan firma pazarlama, eğitim, reklam ve yer seçim desteği sağlamaktadır. Bayilik ile diğer şartlar firmanın internet sitesinden öğrenilebilmektedir.
  • Aytaç Akyudum su; 19, 10, 5, 1,5 ve 0,5 litrelik ürünleri bulunan firma polikarbon şişeler kullanmaktadır. Müşterilerin yoğun ilgisini gösterdiği firmanın bayiliğini almak için gereken şartlar ve başvuru için internet sitesi ziyaret edilmelidir.
  • Erikli su; sektördeki en kaliteli firmalar arasında yer almaktadır. Yaklaşık 400 tane bayiliği bulunmaktadır. 60’lı yıllarda kurulan firma o zamandan beri faaliyetlerini sürdürmektedir. 8 farklı boyutta su bulunduran firmanın en küçük ürünü 0,225 litre iken en büyük ürünü ise 10 litredir. Bu firmanın bayiliğini almak isteyenlerin firmanın internet sitesini ziyaret etmesi gerekmektedir.

Bu firmaların dışında son dönemde dikkat çeken Kalabak su, çeşitli şartların sağlanması durumunda bayilik vermektedir. Kalabak su ile genel bilgiler aşağıdadır.

Kalabak Su Dolum Tesisleri

Eskişehir’de bulunan kalabak su, 1500 rakımlı Türkmen dağında bulunan su kaynağına son derece özen göstermekte ve buna uygun yatırımlar yapmaktadır. Bu yatırımlardan bir tanesi de dolum tesisleridir. Son teknoloji ile yapılan dolum tesislerinde dolumlar el değmeden yapılmaktadır. Bütün işlemleri makineler yapmaktadır. Öncelikle bu tesise getirilen boş damacanalar kontrolden geçmektedir. Kontrol esnasında kullanım ömrünü tamamlayan damacanalar imha edilmektedir. Geriye damacanalar ise tesise alınarak işleme başlanmaktadır. Öncelikle damacanalar iki ayrı yıkamadan geçmekte, böylece temizlenmeleri sağlanmaktadır. Yapılan yıkama ile sadece içleri değil, damacanaların dışları da yıkanmaktadır. Yıkama işleminde sağlık bakanlığı onaylı ürünler kullanılmaktadır. Ayrıca yıkamada kullanılan suyun sıcaklığı yine bu çerçevede belirlenmektedir. Yıkama için kullanılan suyun sıcaklığı 55 ile 70 derece arasında olmaktadır.

Kalabak su tesislerinde temizlenen damacanalar, yine el değmeden doldurulmaktadır. Dolum işlemi yapılırken, son teknoloji filtreler ve yöntemler kullanılarak suyun temizliği sağlanmaktadır. Dolum işleminin hemen ardından kapak takılmakta, böylece suyun temizliğine özen gösterilmektedir. Kapak takıldıktan sonra üretim tarihi ve seri numarası gibi bilgiler eklenmektedir. Bu bilgilerin eklenmesinden sonra ürünün kalite kontrolü yapılmaktadır. Kalite kontrolünden geçemeyen ürünler, tüketiciye gönderilmemektedir. Ürün kontrolünü başarıyla geçen sular, tüketiciyle buluşmak için yola çıkmaktadır. Damacananın haricinde pet şişelere de dolum yapılmaktadır. Onlara da aynı bu şekilde özen gösterilmekte ve tüketiciye en sağlıklı biçimde gelmesi sağlanmaktadır. Üretimler esnasında en önemli konu, suların temiz ve kaliteli olmasıdır.

Kalabak Su Bayiliği Konusunda Genel Bilgiler

Kalabak su ya da başka bir firmanın bayiliğinin alınması ile ciddi kar oranlarına ulaşılabilmektedir. Her firmanın bayilik için istediği ilk şeylerden bir tanesi işyeridir. Su bayiliği için kullanılacak işyerinin çok aşırı büyük olmasına gerek olmadığı gibi çok aşırı küçük olmaması da gerekmektedir. İşyeri olarak kullanılacak dükkânın işlek bir caddede olması kar oranına olumlu katkı sunacaktır. Yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerden dükkân seçmek bunun için önemlidir. Dükkânın yerine ve büyüklüğüne göre kiralar değişim göstermektedir. Kiranın dışında farklı masraflarda olacaktır. Bu konuda başta çok yüksek olmasa da biraz yatırım yapmak gerekmektedir. Dükkânın içi su bayiliği için düzenlenmelidir. Dükkânın büyüklüğünün yetersiz olması durumunda ayrı bir depoya da ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kalabak su bayiliği almak isteyen girişimcilerin dükkândan sonra dağıtım için bir araç almaları gerekmektedir. Dağıtım yapmaya uygun olması gereken bu aracın büyüklüğü müşteri potansiyeline göre tercih edilmelidir. Düşük nüfuslu bir bölge için aşırı büyük araç almak anlamsız olacaktır. Ya da tam tersi durumda müşteri potansiyelinin yüksek olduğu yerlerde de küçük araçlar yetersiz kalacaktır. Bundan dolayı müşteri potansiyeli iyi belirlenmeli ve araç buna göre alınmalıdır. Aracın dışında en az bir çalışan gerekmektedir. İşyerinde duracak bir kişinin dışında, dağıtım yapacak birisi daha gerekmektedir. Yine müşteri potansiyeline göre bu sayı artabilmektedir. İlerleyen zamanlarda ihtiyaca göre çalışan sayısının artırılması mümkündür.

Kalabak su bayiliği için gereken bazı resmi evraklarda bulunmaktadır. Ticaret yapmaya herhangi bir engeli olanlar ya da sicilinde bu konuda sıkıntı olanların bayilik alma şansları bulunmamaktadır. Bayilik almak için vergi dairesine kayıt yaptırarak vergi numarası alınması gerekmektedir. İşyerinde görev yapan herkesin sigorta kayıtlarının yaptırılması da önemlidir. Sigortası yapılmayanlar, kaçak çalışıyor konumunda olacağından ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Bu evrakların dışında sermayeye de ihtiyaç duyulmaktadır. Bayi ilk açıldığında içinin dolu olması gerekmektedir. İçinin doldurulması için de sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun dışında başvuru yapılan bölgede başka Kalabak su bayinin olmaması gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN