BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9275,51
BITCOIN/TRY 63667,1

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2019

Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırması, çiftçilerin aldıkları krediyi ekonomik sebepten dolayı ödeyememesi durumunda yeniden ödeme gününün belirlenerek oluşturulan ödeme planıdır. Borç yapılandırmasının yapılması sonucunda ödenmeyen borçlara eklenen faiz oranlarının yarısını devlet ödeyecektir. Bu doğrultuda 5 yıl vade imkânı ile çiftçiler ödeyemedikleri kredi borçlarını yapılandırarak kapatma şansına sahip olur. Borç yapılandırılmasının yapılması için gerekli kuruma evraklarla beraber gidilip müracaatta bulunulması gerekir. Borç yapılandırılmasından sonra kredi borçları ödenmemişse, yasal prosedürlerle borçlar çiftçilerden tahsil edilir.

Çiftçiler İçin Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması

Çiftçiler için Tarım ve Kooperatifi borç yapılandırması sayesinde borcunu ödemeyen çiftçiler, borçlarını yeniden uzun vade belirleyerek kapatabilme imkânını elde eder. Çiftçilerin ödeyemedikleri kredi borçları için toplamda %11 oranında faiz uygulanır. Borç yapılandırması ile çiftçiler bu faizin yarısını öder. Kalan yarısını ise devlet ödeyerek çiftçilere destek olur. Bununla birlikte borç yapılandırılması ile 5 yıl içerisinde bütün kredi borçları kapanacaktır. Yani her yıl bir kere ödeme yaparak toplamda 5 kez ödeme fırsatı ile 5 yılda borçlarının tamamını ödemiş olurlar. Devletin borçlarını ödemeleri için çiftçilere sunduğu bu imkânlardan yararlanmak isteyenler, Tarım Kredi Kooperatiflerine borç yapılandırması için müracaatta bulunabilir.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Müracaatı

Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırması için müracaatta bulunmak isteyenlerin ilk önce Ziraat Bankası’nın en yakın şubesine veya Tarım Kredi Kooperatiflerine borç erteleme dilekçesi ile beraber gitmesi gerekir. Çiftçiler ödeyemedikleri borçlarını yapılandırarak 5 yıl içerisinde bütün borçlarını kapatacaklarına dair yeni ödeme planı oluşturur. Üstelik borç yapılandırması sayesinde çiftçiler, yılda bir kere kredi borçlarını ödeyerek toplamda 5 defa ödeme yaparak bütün borçlarını kapatabilecektir. Bununla birlikte %11 oranında eklenen faizin yarısı devletin sorumluluğundadır. Yani %5.5 oranındaki faizi devlet öder. Bu sayede çiftçiler kredi borçlarını 5 yıl içerisinde ödemiş olur.

Tarım Kredi Kooperatifi Borçları Nereden Öğrenilir?

Tarım Kredi Kooperatifi borçlarını öğrenmek isteyenler, bazı kanalları kullanmalıdır. Aşağıda Tarım Kredi Kooperatifi borçlarını sorgulamak isteyenlerin uygulamaları gereken adımlar yer alır. Bu adımlar şu şekildedir:

  • Kredi borcunun ne kadar olduğunu öğrenmek isteyen çiftçiler, Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerine gitmelidir.
  • İnternet üzerinden kredi borçlarını öğrenmek isteyenlerin ise ilk önce e-devlet sistemine şifre ile giriş yapması gerekir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama adımının tamamlanmasının ardından sistem üzerinde yer alan arama kısmından kredi borçlarını sorgulatabilir. Böylece online bir şekilde kuruma gitmeden borçlarını öğrenmiş olurlar.

Yukarıda verilen yöntemler kullanılarak Tarım Kredi Kooperatif borçlarını çiftçiler öğrenip en kısa zamanda yetkili banka veya kuruma giderek ödeme işlemlerini yapmalıdır.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırmasını Kimler Yapabilir?

Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırılmasını yapacak kişilerin öncelikle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi almış olması gerekir. Yani bu kurumlardan kredi alanların çiftçi olması şartı aranır. Krediyi kullananlar tarım ve hayvancılık sektöründe üretim çalışmalarında faaliyet göstermelidir. Krediyi zamanında alıp ekonomik sebepten dolayı ödememiş olanlar, bankaya veya kuruma müracaatta bulunarak kredi borç yapılandırma işlemi için talepte bulunabilir. Bu sayede çiftçiler, ödeyemedikleri borçları için yeni tarih ve vade belirleyerek 5 yıl içerisinde kapatabilme imkânını elde eder.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması İçin İstenen Koşullar

Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırması için bazı şartlar vardır. Bu şartların sağlanması durumunda borçlarını ödeyemeyen çiftçiler, Ziraat Bankası’na veya Tarım Kredi Kooperatiflerine müracaatta bulunarak yeniden borç ödeme planı yapabilir. Aşağıda Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırması için istenen şartlar sırasıyla verilmektedir. Bu şartlar şu şekilde yer alır:

  • Borçların yapılandırılması için yalnızca Ziraat Bankası’na veya Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuruda bulunulması gerekir.
  • Borçların yapılandırılmasından sonra çiftçiler %5.5 oranında uygulanan faizi ödemek zorundadır. Faizin kalan yarısını ise devlet öder.
  • Borç yapılandırması sonucunda çiftçilerin borçlarını ödemeleri gereken süre toplamda 5 yıl olarak belirlenir. Senede 1 kez kredi borçlarını ödeyenler, 5 yılda bütün borçlarını kapatmış olacaktır.
  • Borç yapılandırmasının gerçekleşmesi için alınan kredinin tarımsal alanda kullanılmış olması gerekir. Yani kredinin çiftçiler tarafından alınıp üretime katkı sağlamak için krediden yararlanmış olması şartı aranır.
  • Başka bankalardan alınan kredilerin borç yapılandırılması Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerinde yapılamaz. Sadece banka olarak Ziraat Bankası’ndan kredinin alınmış olması gerekir.

Yukarıda belirtilen şartlar doğrultusunda borç yapılandırılmasını yapmak isteyen çiftçiler, borç erteleme dilekçesini eksiksiz bir şekilde doldurarak borçlarını yapılandırmak için Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatiflerine taleplerini iletmelidir.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırılmasının Ödenmemesi

Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırılmasının ödenmemesi durumunda 5 yıl içerisinde ödenmemiş borçlar için gecikme faizi uygulanır. Bu gecikme faizi ile beraber borçların hiçbir şekilde 5 yıl sonunda ödenmemiş olması durumunda ise çiftçilerin borç yapılandırması hakları ellerinden alınır. Bunun sonucunda yasal yollarla çiftçilerden borç yapılandırması sonucunda oluşturulan kredi borçları alınır. Eğer, çiftçi ilk yıl ödemesi gereken miktarı ödememişse, borç yapılandırma sisteminden direkt olarak atılarak borçlarını eski sisteme göre ödemek zorunda bırakılır. Bu yüzden çiftçilerin özellikle ilk taksitlerini borç yapılandırması işleminden hemen sonra ödemeleri gerekir. Yasal yollarla borçların alınmaması için de çiftçiler yeniden yapılandırma yaparak bütün borçlarını ödemelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!