Banka ve Krediler

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır 2017

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır 2017

Tavuk çiftliği kurmak isteyen ve tavukçuluk yapmak isteyen işletmeler, bu alanda organik tavuk üretimi, yumurta üretimi, salma tavuk yetiştiriciliği gibi faaliyetlerden para kazanmaktadır. Bu işletmelerin her zaman için finansmana ihtiyaçları bulunmaktadır. Finansman konusunda ise devletin sağladığı desteklerin yanı sıra bankalar ve finans kuruluşlarının verdiği düşük faizli krediler bulunmaktadır. Devlet zaman zaman tavuk alımını desteklerken, yeni çiftlik açılışı giderlerini karşılamak için hibe krediler verdiği de olmaktadır.

Destek kredilerinin başından KOSGEB tarafından sağlanan krediler gelmektedir. KOSGEB, tavuk çiftliği kurmak isteyen işletmelere hibe ve düşük faizli krediler kullandırmaktadır. Ayrıca işletmelerin kuruluşunda gerekli her türlü araç, gereç ve ekipman alımları da bu hibeler ile karşılanabilmektedir.

Ancak KOSGEB’in kedileri, büyükbaş olsun küçükbaş olsun, hayvan alımlarına yönelik değildir. KOSGEB, örneğin kanatlı hayvancılık yapmayı düşünenlerin, tesislerin kurulması için gerekli makine, araç ve ekipmanların alımı için hibe kredileri kullandırmaktadır. Bu yüzden tavuk çiftliği kurmak isteyenler, finansman ihtiyacı için bankalara başvurmadan önce, mutlaka devlet desteği aramalıdır. Çünkü devlet, kümes hayvancılığı yapmak, veya tavuk çiftliği kurmak ya da organik hayvancılık yapmak için, girişimcilere hibe dışında, uygun oranlarla kredi de vermektedir.

KOSGEB, tavuk yetiştiriciliği teşvik kredilerini, kümes hayvanları etlerinin işlenmesi ve saklanması ve kümes hayvanları etlerinden üretim yapılması alt sektörleri için vermektedir. Sadece çiftlik kurulması değil etlerin işlenmesi işi de yapılacaksa, KOSGEB proje karşılığında 50 bin TL hibe vermektedir. Ayrıca 100 bin TL faizsiz kredi desteği de sağlamaktadır.

Bu hibe ve desteklerden yararlanabilmek için gerekli koşullar şunlardır:

 • İşletmenin hayvancılık kayıt sistemine kayıtlı olması
 • Ayrıca çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması
 • İşletme sahibinin en az üç yıl boyunca hayvancılık faaliyetleri yapmış olması
 • Veya tarım ile ilgili bir yüksek okulu bitirmiş olması
 • Diğer özel koşulları taşıması

Bu koşullara uyan girişimciler, yüzde 80 oranında hibe kredisinden yararlanmaktadır. Ayrıca KOSGEB, tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyen işletme sahibinin hibeden faydalanabilmesi için, girişimcilik eğitimini almış olması gerekmektedir.
İlgili yasal düzenlemelere göre tavuk yetiştiriciliği kredisi almak isteyen girişimcilere iki çeşit kredi imkanı verilmektedir:

 • Damızlık kanatlı üretimi için yatırım kredisi
 • Damızlık kanatlı hayvancılık için işletme kredisi

Aşağıda tavuk çiftliği kredi veren birkaç bankanın koşulları açıklanmıştır.

Ziraat Bankası
Ziraat Bankası, tavuk çiftliği kuracak genç girişimcilere genç çiftçi kredisi adı ile destek olmaktadır. Banka devlet desteğine ilave olarak genç girişimcilere işletme ve yatırım kredisi sunmaktadır. Devletten hibe almaya hak kazanan üreticiler, hibe tutarının üç katına kadar tutarda işletme kredisi kullanma imkanı bulmaktadır. Bu kredinin kapsamına kanatlı hayvanlar da girmektedir. İşletme kapasitesine uygun şekilde üretim için ihtiyaç duyulan canlı hayvan alımları, makina ve ekipman temini ve yem, ilaç, gübre ve işçilik gibi giderler bu kredi ile karşılanabilir.

TEB Türk Ekonomi Bankası
TEB, tavukçuluk yapacak girişimcilere tavukçuluk kredisi adıyla finansman kolaylığı sağlamaktadır. Bu kredi ile beyaz et veya yumurta üretimi yapan işletmeler, yem, civciv ve çeşitli işçilik giderlerini karşılamaktadır. Kredinin vadesi en fazla 12 aydır. Geri ödemesi işletmenin finansal gücüne göre aylık, üç aylık veya altı aylık eşit veya esnek taksitlerle olmaktadır. İşletmenin gıda üretim sertifikası, işletme tescil belgesi, çalışma izni ve sağlık sertifikası ibraz etmesi gerekmektedir.

Şeker Bank
Modern hayvancılığa önem veren Şeker Bank, tavukçuluk ve kanatlı hayvan kredisi uygulaması ile gişirişimcileri desteklemektedir. Banka, et ve yumurta tavukçuluğu, ya da hindi ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelere iki yönden kredi vermektedir:

 • Bu faaliyetleri yapacak işletmelerin kuruluş giderlerini karşılamak için
 • İşletmelerin mevcut yatırımlarını büyütmek veya tesislerini modern hale getirmek için

Şeker Bank bu işletmelerin ihtiyaç duyacakları işletme veya yatırım giderlerinin finansmanı için düşük faizli ve esnek ödeme koşulları olan kredi imkanı sunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. banu hasret dedi ki:

  Tarım ve çiftçilik ile uğraşanlara bu tür krediler çıkarılması çok hoş, ülkemizdeki üretimler bu yönle inşallah daha fazla olacak biz bile bizim köyden bir kaç arkadaşa bu krediyi tavsiye ettik.

 2. ceren derin dedi ki:

  Uzun süredir tavuk çiftliği açma düşüncem var tüm fikir aklımda sadece uygulamaya geçirmek kaldı bunun içinde biraz krediye ihtiyacım olacak inşallah alabilirim.

 3. Nebi dedi ki:

  3 donum arazim var tavuk cifligi kurmak istiyorum nasil kiredi alabilirim

BİR YORUM YAZ