BIST 100 1.083 -1.49 | -16.43
BRENT PETROL 44,95 -0.02 | -0.01
EURO 8.711 0.41 | 0.04
EURO/USD 1.18413 0.23 | 0.0
GRAM ALTIN 459.42 -0.26 | -1.19
USD 7.3513 0.22 | 0.02
STERLIN 9.6348 0.54 | 0.05
BITCOIN/USD 11886,79
BITCOIN/TRY 87604,42

TEB Kredi Kartı Borcu Yapılandırma 2018

2016 yılı Eylül ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik çıkarılmıştır. Bu yasal düzenlemede yönetmeliğe eklenen geçici madde ile, kredi kartı kullanan müşteriler artık, bankalara müracaat ederek kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasını talep edebilirler. Bu çerçevede olmak üzere TEB Türk Ekonomi Bankası da talep edecek müşterileri için, kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırmaktadır. Söz konusu edilen yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre,

  • Kart kullanan müşteriler, kredi kartlarının mevcut borç tutarlarının yeniden yapılandırılmasını talep edebilir.
  • Bu durumda bankalar en fazla yetmiş iki ay vade ile sınırlı olmak koşulu ile toplam borç tutarını taksitlendirilebilir.
  • Taksitlendirme durumunda her aya düşen taksit tutarı, o ayın asgari ödeme tutarına ilave edilir.

TEB, bu şekilde müşterilerinden kredi kartı borcu taksitlendirme talebi aldığı zaman, herşeyden önce bu talebi değerlendirecektir. Kart sahibinin borç ödeme gücüne, o zamanki genel tutumuna ve kredi notuna bağlı olarak banka bu talebi geri çevirebilir. Ya da uygun görmesi durumunda müşterinin üzerindeki bütün kredi kartlarına ait ödenmemiş borç miktarlarını toplayarak, en fazla 72 ay (6 yıl) olmak ve aylık eşit taksitlerle ödenmek kaydıyla yeni bir kredi oluşturur. Yukarıda açıklanan BBDK düzenlemesinde bankaları bağlayacak bir kesinlik olmadığı için, bir kısım bankalar kedi kartı borçlarının yapılandırılmasını kabul etmemektedir. Ancak TEB, genel hizmet politikasının bir gereği olarak, müşterilerine her türlü finansal yardımı sağlamaktadır. Bu açıdan müşterilerinin kredi kartı borcu taksitlendirme taleplerini geri çevirmemektedir.

Ancak banka, kart sahibinin daha önceki kredi kartı harcamalarına, kredi borçlarına, kredi notuna ve başka bilgilere dayanarak taksitlendirme talebini uygun karşılamazsa, bu durumda 48 ay kadar vade ile verilen TEB ihtiyaç kredisi talep edilebilir. Ancak bu kredi talebinin de aynı gerekçelerle geri çevrilme ihtimali yüksektir. Yine de banka uygun görürse en azından ödenmemiş kredi kartı borçları 48 aylık bir ihtiyaç kredisi ile kapatılmış olur. TEB, bu durumdaki müşterileri için taksitlendirme yoluna giderse, özel bir faiz uygulamamakta ve ilave ücretlerde bir indirime gitmemektedir. Banka açısından bu durum normal bir kredi verme işlemi olarak görülmektedir. Yine de bu kredi ile borçlu kartlar tamamen kapanmış olacağı için, banka yetkilileri ile görüşme yapmakta fayda var. Bu durum tamamen müşterinin kredi notunun ne kadar yüksek olduğu ile ilgilidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!