Banka ve Krediler

UBER nedir? Nasıl para kazanılır?

UBER nedir? Nasıl para kazanılır?

Konu ile ilgili bilgi vermeden önce uber nedir onu açıklayalım. 2008’de Amerika merkezli olarak kurulan uber, tüm dünyada 600’den fazla şehirde kullanılabilen modern toplu taşıma sisteminin genel adıdır. Çalışma prensipleri açısından ticari taksiler ile birbirlerine çok benzemektedirler. Ancak onlara göre çok daha teknolojik ve konforludurlar.

Uber nasıl kullanılır?

Öncelikle uber taksi için android ya da IOS yazılımlı akıllı telefonlar kullanmanız gerekir. Bu işletim sistemlerine tabi olan sanal mağazalardan UBER uygulamasını indirerek telefonunuza kurmalısınız. Devamında sisteme yeni kayıt açmanız gerekir. Kredi kartı bilgilerinizi de takip eden ekranlardan doğru biçimde kaydederseniz, artık bu fırsattan yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulama için küçük bir işlem ve konum bilgisini karşı tarafa göndermeniz gerekir. Böylece kısa süre içerisinde aracınız ayağınıza gelecektir.

Bu işlem sırasında uber uygulamasına giriş yapılır. Kişi araç talep ederken gideceği adresi girer ya da haritadan konum seçimi yapar. Bu şekilde rota daha siz aracınıza binmeden hazırlanmış olur. Bununla birlikte kat edilen mesafe ücreti, süresi ve ayrıca aracınızın size gelme süresi de çoktan belirlenmiş olur.

Kullanıcı tüm şartları ve bilgileri incelediğinde ancak onay verirse araç ona doğru yola çıkacaktır.

Araçlar geç kalır mı?

Siz onay verdiğiniz anda aracın şoförünün numarası size otomatik olarak düşecektir. Dilediğiniz zaman arayabilir ve nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca sizin de sistemde kayıtlı olan numaranız şoföre iletilecektir. Böylece erken geldiğinde ya da herhangi bir durumda sizi kolayca bilgilendirebilecektir.

Bir diğer yöntem olarak harita üzerinden aracınızın o anda nerede olduğunu kontrol edebilirsiniz. Burada size ulaşması için kalan süreyi de görebilirsiniz.

Ama genel olarak soruyorsanız uber taksi ülkemizde daha yeni yeni kullanılmaya başlayan bir uygulama. Sonuç olarak müşteri memnuniyeti odaklı çalışmak zorundalar. O yüzden geç kalma gibi bir durum eğer saatler, yoğun trafik zamanlarına denk gelmiyorsa çok da mümkün değildir.

Uber ile nerelere gidebilirim?

Bu konu hakkında kimse size kesin sınırlar koymaz. Dilediğiniz yerden alınıp dilediğiniz yere kadar güvenle gidebilirsiniz.

Araç şoförü farklı bir yoldan gider mi?

Uber nedir sorusunu cevaplarken teknolojik olduklarından bahsetmiştik. Yani aracı çağırma anınızdan başlayarak her şey teknolojik kaynaklara uyumlu devam eder. Siz gelmeleri için talepte bulunduğunuz sırada zaten konumu da otomatik olarak seçmiş oluyorsunuz. Aracınız geldiği andan itibaren de yine uygulamayı kullanarak geçtiğiniz tüm yolların kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Ödemeyi nasıl yapıyoruz?

Araç şoförleri sizden para olarak herhangi bir meblağ isteyemezler. Firma ödeme seçeneğinizi buna göre ayarlamamıştır. Uber dediğimiz sistem tamamıyla kurumsal çalışmaya bağımlıdır. Yani kişisel olarak sizden fayda sağlamak üzerine değil, firma yararına işleri yoluna koymayı hedeflemektedir. Bu sebepten dolayı da uber nedir sorusunun cevabını genişletip “Sisteme kayıtlı kredi kartınız ile yine sistem üzerinden ödeme yapmanızı sağlayan prosedürlere sahiptir.” olarak değiştirmemizde hiçbir sakınca yoktur.

Ancak yine de eşref saatinize denk gelmiş bir sürücüye dilerseniz bahşiş verebilirsiniz.

Peki şoförler nasıl kazanıyor?

Sizden firmaya geçen ücretten uber kendi komisyonunu kesiyor ve geri kalanını şoförlerine ödeme olarak veriyor. Yani burada maaşlı eleman biçimli bir yol değil, tamamıyla çalışma karşılığı ücret usulü ödeme yapılıyor.

Uber taksi güvenilir midir?

Tüm dünya üzerinde en az 10 yıldır faaliyet gösteren bu firma için internet üzerinden de araştırma yapabilirsiniz. Göreceksiniz ki araçları kullanan her 10 müşteriden 9’u huzurla gidecekleri yere varabiliyorlar. Geri kalan 1 kişi ise genellikle zaten kendi hayatından bile memnun olmayan, sırf para ödediği için karşısındaki insanları kendi malı gibi gören birtakım insan gruplarına giriyor. Uber taksi ile normal taksi arasındaki tek fark konforu ve teknolojik olmasıdır. Bu yüzden uber kullandığınızda uçmayı ve size bu uçuş sırasında bir kadeh şampanya ikram edilmesini beklememelisiniz.

Ya bir sorun olursa?

Sonuç olarak sürücüler de insandır ve evet, zaman zaman anlaşmaya varamadığınız hadiseler olabilir. Ancak her konu gibi bu konuda da sizinle ilgilenecek bir firma ile yolculuk yaptığınızı unutmamalısınız. Kullandığınız uygulama üzerinden araçtan inişinizde otomatik olarak geri bildirim yapabildiğiniz, hizmet kalitesi ve aracı değerlendirebildiğiniz kısımdan gerekli şikayetinizi dile getirebilir ve rahatsızlık sebebinizi açıklayabilirsiniz. Eğer şoför kaynaklı bir problem var ise ceza verilebilmektedir. Ancak sorunun boyutu ve aynı şoföre dair şikayetler büyüdükçe firma bünyesinde o sürücünün işi tehlikeye girer ve gerekiyorsa sistemden çıkışı sağlanır.

Ayrıca yukarıdaki yöntemi sizin gibi kullanan diğer müşterilerin oyları ile birlikte de size gelen şoför hakkında güvenilirliğine dair bilgi edinebilirsiniz.

Uber kullanmak yasal mıdır?

Şimdi şöyle bir düşünün.  Elinizin altında kullanabileceğiniz üç farklı türde araç var. İlki korsan taksiler… Biraz daha ödeme alabilmek için hani şu neredeyse üst üste yolcu alan hususi araçlar. İkinci yıllardır bildiğimiz ve güvendiğimiz taksiler… Ancak teknoloji adına yapabilecekleri tek şey teyplerinden radyoyu açmak. Üçüncüsü ise uber taksi seçeneği… Konforu ve kalitesinden ödün vermeyen, sizi daha çok ücret adına saatlerce dolaştırmayan ve siz içerideyken yanınıza başka yolcular almayan. Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz? Burada yasallık mı daha önemli, yoksa siz mi?

Konuya bir başka açıdan bakacak olursak, dünya çapında bu kadar ün ve isim yapmış bir firma var karşınızda. Mobil uygulamalara kadar her ayrıntıyı düşünüp detaylıca çalışmışlar. Bununla birlikte bir de trafik ekiplerinin her an kol gezdiği yollarda, sürekli olarak git gel yapıyorlar. Yasal olmasa sizce bu kadar barınabilirler mi ya da devlet bu işe nasıl el koymaz? Bu durumda hem uber hem de şoförler suçlu durumuna düşmezler mi?

Uber ile ticari taksi arasındaki farklar ve ortak yönler tam olarak nelerdir?

Uber nedir diye başlayan iki farklı tanımlamaya yazımızda yer verdik. Ancak hala anlaşılmadı ise kıssadan hisse özel toplu taşıma araçları olduklarını söyleyebiliriz. Ticari taksiler de bu şekildedir. Ancak aralarında lüks ayrımı yapılır. Uber biraz daha sosyetik bir konfora sahipken, ticari taksilerde halkın arasında olmanın verdiği samimiyeti daha yoğun yaşayabilirsiniz.

Uber taksi için genellikle üst sınıf VIP araçlar kullanılmaktadır. Bu da yolcu açısından başka türlü bir tatmin duygusu yaşamanızı sağlar. Kendinizi özel hissettirirler. Ancak durağı arayıp çağıracağınız taksiler için sizi nasıl bir araçla alacaklarına dair tahminde bulunmak zordur.

Ödeme konusunda ise uber’lerde net fiyat üzerinden yolculuk yaparsınız. Ancak taksiler, taksimetre usulü ve önceden tespit edilemeyen rotaları ile size “Ne çıkarsa bahtına.” tarzı bir yaklaşımda bulunurlar.

Uber şoförleri belli saat aralıklarında çalıştıklarından dolayı hem kişisel bakımlarına hem de araçlarının temizliğine önem vermek zorundadırlar. Fakat taksiciler daha çok çalışabilmek adına uykusuz, yorgun ya da o kadar zamanda farklı birçok karakterle yolculuk etmenin verdiği asabiyete sahip olabilirler. Üstelik toplumsal olarak nazik taksicilerden ziyade kaba saba taksicilere daha çok alışkınız.

Uber ile araç bulamama derdiniz olmaz, olamaz. Ancak acil yetişmeniz gereken bir uçağınız varsa ve durakta ya da dışarıda taksi bulamazsanız, işler sizin açınızdan karmaşık bir hal alabilir.

İşte uber şoförleri bu şekilde hayatlarını kazanmaktadırlar.

UBER’de sürücü olmak veya yolcu olmak için https://www.uber.com/tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. sercan çınar dedi ki:

  Uber, kullanımı gerçekten çok kolay bir uygulama tek tık ile bir çok işlemi başlatabiliyoruz.

 2. özkan pusa dedi ki:

  Ben uzun süredir uberi kullanıyorum oldukçada memnunum.

 3. caner kara dedi ki:

  Uber ile sadece tek tuş ile taksi çağırabileceğimiz gibi bir çok şeyi tek tuşla yapabiliyoruz.

 4. ayşegül seçer dedi ki:

  Uber ile taksicilerimiz arasında hiç hoş olmayan tartışmalar geçiyor şuan bakalım nasıl sonuçlanacak bu tartışma.

 5. mert parlak dedi ki:

  Uberde yavaş yavaş ülkemizde artan bir şirket, yakın sürede çok daha fazla yerde bulunacağı kesin.

BİR YORUM YAZ