Ücretsiz Bayilik Veren Firmalar

Ücretsiz Bayilik Sistemi Nedir?

Basit bir anlatım ile bayilik, küçük girişimcilerin, başarılı ve kazançlı bir marka altında, adını kullandığı firma gibi faaliyet göstermesini ifade etmektedir. Bayilik, bir markanın imtiyaz hakkı sahibi ile, belirlenmiş koşullar ve sınırlar içinde ve belli bir süre için yapılan bir anlaşmadır. Bu anlaşma gereğince marka sahibi, işin organizasyonuna ve yönetimine yönelik disiplin ve destek sağlamak zorundadır. Bu şekilde belli bir bedel karşılığında, küçük girişimciler, firmanın sistemini ve markasını kullanma hakkı elde etmiş olmaktadır. Dolayısıyla bayilik, uzun süreli ve süreklilik gerektiren bir iş ilişkisidir. Bayilik veren firmanın stratejik kararlarına bağlı olarak bayilik sistemi, ücretli bayilik veya ücretsiz bayilik olarak yürüyebilir.

Verimli ve kazançlı bir iş olduğu için bayilik sistemi, kısa sürede bütün dünyada yaygın bir iş olmuştur. Dünyada ünlü birçok marka bayilikler vermektedir. Tüketim potansiyeli olan bütün ülkelerde bilinen markalar mutlaka dükkan açmıştır. Çünkü bayilik sistemini kullanan markalar, ciddi anlamda rakiplerinin önüne geçmektedir.

Esas olarak bayilik sisteminde üç temel faktör bulunmaktadır: marka, disiplin ve bedel.
 • Marka: Bir firmanın bayilik verebilmesi için her şeyden önce başarılı çalışan bir işletme olması gerekmektedir. Yani başarısı kanıtlanmış ve tanınmış bir marka olmalıdır. Bir girişimci kendi imkanlarını kullanarak elde edeceğinden daha fazla kazanacağına ve daha verimli çalışacağına inanıyorsa, bayilik sistemine yönelecektir.
 • Disiplin: Bayilik sisteminde bir disiplin ve sağlam bir destek olmazsa başarılı olmak zordur. Yapılacak sözleşme uzun solukludur. Sistemin işleyişi net ve açık olmalıdır. Tüketicilere aynı markayı sunan bütün bayiler standart olmak zorundadır.
 • Bedel: Bir bayilik ilişkisinde bayilik veren firma, bayilik alan girişimciden bir bedel almak zorundadır. Bayilik, bir anlamda markanın satış işlemidir. Ancak bazı durumlarda bir bedel olmadan da bayilik verilebilmektedir. Bu durum bayilik veren firmanın stratejik bir kararıdır. Ücretsiz bayilik veren firmanın, her şeye rağmen markasını koruması gerekmektedir. Bir bedel talep etmese de sistemini satmış demektir ve gerekli desteği vermek zorundadır. Aksi halde bunun sonuçlarından kendisi zarar görecektir.

Görüldüğü gibi bayilik sistemi aslında bir pazarlama yöntemi olmaktadır. Bu sistemde pazarlanan şey bir ürün veya hizmet değil, bir sistem olmaktadır. Yani girişimcilere hazır bir iş satılmış olmaktadır.

Ücretli bayilik de olsa ücretsiz bayilik de olsa bayilik sistemleri, iki faktöre bağlı olarak çalışmaktadır: para kazanma ve dengeli paylaşım. Doğal olarak bayilik sistemi girişimcilerin para kazanmak için kolları sıvadığı bir sistemdir. Ama diğer yandan marka sahibi firma da kazanmaktadır. Dengeli paylaşım, her iki tarafın da yaratılan katma değerden ortak faydalanması demektir. Her iki taraf da ortaya konulan para, bilgi, deneyim ve çaba ile kazançlı çıkmalı ve kazanç taraflar arasında güçleri ile orantılı şekilde paylaşılmalıdır.

Genel olarak bayilik veren firmalar, bir ücret karşılığında markalarını kullanma hakkını satmış olmaktadır. Ancak bir kısım firmalar ücretsiz olarak da bayilik vermektedir. Bu nedenle bayilik alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var:

 • Firmanın bayi sayısı önemli olmalıdır. Çok fazla bayilik veren firma ile çalışılırsa, aynı bölge içinde birkaç bayi ile rekabet etmek gerekebilir.
 • Bunun aksine firmanın bayi sayısı az ise, bunun nedeni yeni bayilik vermeye başlaması olabilir. Bu durum ise markanın tutma riskini taşır.
Çiğköfte bayiliği ile ilgilenenler, Oses Çiğköfte Bayilik Fiyatları ve Şartları başlıklı yazımızı inceleyebilirler!

Ücretsiz Bayilik Veren Birkaç Firma

Sermayesi çok kısıtlı olan girişimciler için ücretsiz bayilik veren firmalar büyük bir imkandır. Çünkü yeterli sermayeleri olmayan kişiler ellerindeki parayı bir de marka kullanma hakkı için ödeyecek olurlarsa daha baştan sermayeyi tüketmiş olurlar. Bu nedenle bir de isim hakkı için para ödemek istemeyen girişimciler, ücretsiz bayilik veren firmalara yönelmektedir.

Son günlerde herhangi bir ücret talep etmeden bayilik hakkı veren firmaların sayısı artmaktadır. Ancak bu firmaların iyi incelenmesi, bütün ayrıntıların hesaplanması ve firma koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aşağıda farklı faaliyet alanlarına yönelik ücretsiz bayilik veren firmaların birkaçı sayılmıştır.
 • Gökyüzü 3D: En yeni teknolojileri kullanan ve ürünlerinde doğanın eşsiz güzelliklerini birleştiren firma ücretsiz bayilik vermektedir. Ürünleri arasında yapay gökyüzü tavan panelleri, yapay pencere duvar panelleri, interaktif görüntü sistemleri, 3D iç mekan zemin kaplama, 3D havuz zemin kaplama, 3D duvar kaplama, 3D mutfak tezgah arası kaplama ve 3D cam fayans bulunmaktadır. Bu ürünlerin satış ve pazarlamasını yapacak girişimcilere firma, ülke üçünde ve ülke dışında bayilikler vermektedir. Firmaya http://gokyuzu3d.com/ web sitesinden ulaşılabilir.
 • Lezizhan Çiğköfte: Yeme içme işi her zaman kazanç getiren bir iş olmuştur. Çiğköfte de öyle. Aslında çiğ etle yapılan çiğköfte gerekli koşullar sağlanmadığı zaman tehlikeli sonuçlar doğurduğu için son zamanlarda et kullanılmadan yapılmaktadır. Etsiz çiğköfte ise lezzet bakımından çok yakın olması ama daha önemlisi servisi, nakliyesi ve saklama koşulları bakımından daha elverişli olması ile daha fazla tercih edilmektedir. Etsiz çiğköfte, bir merkezde yapılıp dükkanlarda satılabilir. Bu yüzden Lezizhan Çiköfte firması tanınırlığını ve kazancını arttırmak amacı ile ücretsiz bayilik vermektedir. Firmaya http://www.lezizhancigkofte.com/ web sitesinden ulaşılabilir.
 • Triples: Firma sanayi grubu temizlik ve bakım ürünleri üretmektedir. 2014 yılından bugüne üretim yapmaktadır ve bayileri aracılığı ile geniş kitlelere ulaşmaktadır. Özellikle ortadoğu ülkelerine ihracat yapmaktadır. Firma bayilerden isim hakkı bedeli talep etmemektedir. Çok sayıda oto bakım ürünleri satışı ile bayilere yüzde 60 kar marjı imkanı vermektedir. Firma ürünleri, sprey grubu, motor katkıları, temizlik ürünleri ve sanayi grubu ürünleri olarak gruplanmaktadır. Firmaya http://triples.com.tr/ web sitesinden ulaşılabilir.
 • MegBaby: Kullan at türünden bezler piyasaya sunulmadan önce geleneksel bezler çok yaygın bir şekilde kullanılıyordu. Firma çeşitli araştırmalar neticesinde, bu geleneksel bezleri daha modern ve kültürümüz ve sağlık geleneklerimize daha uygun hale getirmiştir. Bu bezler, pişik veya alerji yapmayan, bakteri barındırmayan, son derece hijyenik bezlerdir. Kolay temizlenmekte, leke tutmamakta ve üç bariyerli sızdırmazlık sağlamaktadır. Şimdi firma ücretsiz bayilik vererek satış ağını genişletmek istemektedir. Firmaya http://megbaby.com.tr/ web sitesinden ulaşılabilir.
 • Bosna Kahvecisi: Bu firma, Bosna’da sürdürülen Osmanlı kültürü ile Bosna kültürünün birleşmesinden doğmuştur. Dünyanın çeşitli yerlerinden toplanan en kaliteli kahveler Antalya’da öğütülmekte ve harmanlanmaktadır. Firma 2014 yılında beri faaliyettedir ve giderek yaygınlaşmaktadır. Firmaya https://www.bosnakahvecisi.com.tr/ web sitesinden ulaşılabilir.
 • Pidemania: İşte yeme içme sektöründen bir firma daha. Menülerinde pide, pizza ve döneri ön planda tutan firma, tanınırlığını ve yaygınlığını arttırmak amacı ile ücret talep etmeden bayilikler vermektedir. Bu şekilde ülke genelinde ağını güçlendirmeye çalışan firma, bölgeye ve restoran konumuna bağlı olarak restoran modeli ve evlere servis hizmeti gibi farklı konseptler sunmaktadır. Ayrıca girişimcilerin bölgenin özelliklerine uygun taleplerine de sıcak bakmaktadır. Firmaya http://www.pidemania.com/ web sitesinden ulaşılabilir.
 • 1983 Beyoğlu Çikolata & Kahve: Firma ilk olarak Antalya’da açılmıştır ama konsepti, Beyoğlu’nun tarihi kırma çikolatası ile kahvedir. Firma, kendine özgü butik konsepti ile çikolata tutkunlarının karşısına çıkmıştır. Farklı sunum şekilleri ile çeşitli damak zevklerine hitap etmektedir. Şimdi Beyoğlu çikolatası ile günün kahvesinin tatlı birlikteliği, verilen bayilikler ile daha fazla kişiye ulaştırılmak istenmektedir. Firmaya http://1983beyoglu.com/ web sitesinden ulaşılabilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN