Vakıfbank EBDR Kadın Girişimcilere Destek Paketi

Ülkemizdeki en büyük bankalardan birisi olan Vakıfbank, farklı projeler yürüterek ülke ekonomisine destek vermektedir. Bu projeleri hemen her alanda görmek mümkündür. Vakıfbank, kendi misyonunu gerçekleştirmek için böyle projeler yürütmekte ve insanlar da bu projelerden yararlanmaktadır. Söz konusu projelerde kadınlara ve gençlere öncelik verilmektedir. Bu projelerden bir tanesi yakın zaman önce açıklanmış ve özellikle kadınların büyük ilgisini çekmiştir. Vakıfbank, kadınların iş yaşamlarında daha etkin olması, kadın girişimciler sayısının artması, kadınların girişimcilerin işletme faaliyetleri sırasında karşılaştığı finansal problemlere destek olmak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBDR) 30.000.000 USD’lik (30 milyon dolar) bir fon almış ve bunu kadınların kullanımına sunmuştur.

Kadın Girişimciler için Verilen Kredi Destekleri ve Diğer Banka Avantajları

Vakıfbank tarafından temin edilen fon kadın girişimciler için oldukça rahatlatıcı bir etki yapması düşünülmektedir. Çünkü alınan bu fon kadın işletmecilerin birçok ihtiyacına yönelik krediler halinde sunulmaktadır. Söz konusu kredilerin faiz oranları oldukça düşük ve vadeleri ise 84 aya kadardır. Bu şartlar kadın girişimciler için oldukça cazip olup bu sayede işletmelerini büyütme ya da zor durumda olan işletmelerini kurtarma fırsatı bulacaklardır. Bu kredilerin dışında yine kadın işletmeciler için banka tarafından farklı fırsatlar sunmakta ve bu fırsatlarda işletmeleri için farklı avantajlar oluşturmaktadır. Kadınlar için hazırlanan krediler, birçok ihtiyaca yönelik olup çeşitlilik göstermektedir.

Kadın girişimciler için Vakıfbank tarafından hazırlanan EBDR Kaynaklı Kadın Girişimcilere Destek Paket kapsamında farklı kredi seçenekleri bulunmaktadır. Kadın işletmeciler kendi ihtiyaçları ve durumlarına göre bu paketlerden yararlanabilmektedir. Kadın işletmeciler için sunulan ilk kredi EBDR Kadın Girişimci İşletme Kredisi olup bu kredinin vadesi 60 ay ve faiz oranları ise oldukça caziptir. Bunun dışında farklı bir kredi seçeneği daha bulunmaktadır. EBDR Kadın Girişimci İhracat Kredisi de yine kadın girişimciler için sunulmuş bir fırsat olup dileyen girişimciler bu krediyi USD ya da Euro olarak kullanabilmektedir. Bunların dışında kadınlar için son bir kredi seçeneği daha bulunmaktadır. EBDR Kadın Girişimci İşyeri Edinme Kredisi yine cazip faiz oranları ile dikkat çekmekte olup vadesi ise 84 aydır.

Kadın girişimciler EBDR Kaynaklı Kadın Girişimciler Destek Paketlerinden yararlandıklarında farklı hizmetlerden de yararlanabileceklerdir. Vakıfbank tarafından sunulan bu hizmetler şunlardır:

 • 1 Yıllık Ücretsiz Nette Mini Tarife,
 • İndirimli Teminat Mektubu Komisyonu,
 • Çek Defteri Bedeli ve İstihbarat Masrafı Muafiyeti ya daİndirimi,
 • İndirimli E-fatura,
 • BusinessCard Aidat Muafiyeti ve Ekstrede İndirim,
 • Özel Üye İşyeri Fiyatlaması

Kredilerin kullanılmaya başlanmasından itibaren sağlanacak olan avantajlardan BusinessCard aidat muafiyeti, hem yeni kart alanlar hem de mevcut kart sahibi olup da kredi kullananlar içindir. Bu muafiyet kredinin son taksitinin ödendiği yılda geçerli olup daha sonraki yıl geçersiz olacaktır. Bunun dışında yine mevcut ya da yeni alınmış olan BusinessCard ile yapılacak ilk 2.500 lira ve üzerindeki alışverişte ekstrede indirim yapılacaktır. İndirimin miktarı ise 50 liradır. Bu indirimin kazanılması için kredi kullanılan tarihten başlayarak 3 ay içinde 2.500 liralık bir alışveriş yapılması gerekmektedir. Aksi halde bu fırsattan yararlanma fırsatı kaçırılmış olacaktır. Yapılacak olan harcamadan hediye kazanmak için yapılan alışveriş peşin, mail order ya da taksitli olabilir. Bunların hepsinde 50 liralık indirim sağlanacaktır. Ancak BusinessCard üzerinden para çekimi, iade ya da puan kullanımında indirim kazanılmamaktadır. İndirimler otomatik olarak yapılacaktır. Kadın girişimciler için sağlanan bu fırsat ilk 1.000 kişiyle sınırlıdır. Bu sayıdan sonrası için böyle bir fırsat sunulmamaktadır. Bundan dolayı katılımcıların acele etmesi gerekmektedir. Ayrıca BusinessCard’ın iptal edilmesi durumunda söz konusu indirim ekstreye yansımayacaktır.

Kadın girişimciler için sağlanan diğer banka avantajları bu şekildedir. Bu avantajlardan yararlanmak için mutlaka EBDR Kaynaklı Kadın Girişimciler Destek Paketlerinden yararlanılması gerekmektedir. Söz konusu paketlerden ise herkes yararlanamamaktadır. Bu kredilerden yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi ve bazı özelliklere de sahip olunması gerekmektedir. Aksi halde kredi kullanımı mümkün olmamaktadır. Bu krediden yararlanabilecek kişilerin işletmelerinden aranan özellikler şunlardır:

 • 250 kişiden daha az tam zamanlı personelin çalıştığı işletmeler
 • Bir yıl boyunca yapılan toplam cironun 50 milyon dolardan fazla olmaması ya da yıllık bilanço büyüklüğünün 43 milyon Euro’dan fazla olmaması
 • İşletmenin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yerleşik olarak bulunması ve burada faaliyet göstermesi
 • İşletmenin hisselerinin çoğunluğunun özel sektörde olması. Ayrıca denetiminin de özel sektörde olması
 • EBDR tarafından yapılan kadın girişimci tanımına uygun olması

Kadın Girişimciler için Şirketlere Bağlı Olarak Yapılan Tanımlar

EBDR tarafından kabul edilen kadın girişimciler için kullanılan tanım farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılığın sebebi ise kadınların görev yapmış oldukları şirket türleridir. Buna göre kadın girişimcilerin tanımları şu şekildedir:

Gerçek kişi işletmelerinde:
 • İşletme sahibinin ve yöneticisinin kadın olması gerekmektedir. İşletmeyi temsil ve ilzamla yetkili kişinin ise ya işletme sahibi olan kadın ya da farklı bir kadın olması gerekmektedir. Bu kişilerden herhangi birinin erkek olması durumunda “EBDR Kadın Girişimci” tanımı bozulmuş olmakta ve bu kapsamda verilen kampanyalardan yararlanma şansı olmadığı anlamına gelmektedir.
Limited Şirketlerde:
 • Ortaklık payı dikkate alınmadan en az bir ortağın kadın olması ve kadın ortağın şirketi temsil ve ilzama münferiden yetkili olması veya
 • Şirketi münferiden temsile ve ilzama yetkili bulunan müdürlerden en az birinin kadın olması veya
 • Şirkette göre yapan müdürler şirketi müştereken temsile ve ilzama yetkili iseler bu durumda da müdürlerin çoğunluğunun kadın olması veya
 • Şirket yönetimi tarafından görevlendirilen en üst yöneticinin (Genel Müdür, Genel Direktör, CEO gibi adlarla tanımlanmış olabilir) kadın olması gereklidir. Burada belirtilen şartların sağlanmaması durumunda kadın girişimciler için kullanılan tanım sağlanmadığından kredi kullanma şansı da olmamaktadır.
Anonim Şirketlerde:
 • Şirket yönetimi tarafından görevlendirilen en üst yöneticinin (Genel Müdür, Genel Direktör, CEO gibi adlarla tanımlanmış olabilir) kadın olması
 • Yönetim kurulu üyelerinin en az %51’inin kadın olması (Yönetim kurulu tarafından yapılan bir yetki devrinin olmaması durumunda bu şart geçerlidir.)
Kollektif Şirketlerde:
 • Ortaklardan en az birinin kadın olması ve bu kadın ortağın yönetimi diğer ortaklarla paylaşıyor olması ya da diğer ortaklar tarafından yönetim yetkisini kullanması için kadın ortağın atanmış veya görevlendirilmiş olması
 • Şirket ortakları tarafından görevlendirilen en üst yöneticinin (Genel Müdür, Genel Direktör, CEO gibi adlarla tanımlanmış olabilir) kadın olması
Komandit Şirketlerde:
 • Komandit şirketlerde komandite ortağın kadın olması durumunda “kollektif şirket” hükümleri,
 • Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde komandite ortağın kadın olması durumunda “anonim şirket” hükümleri uygulanacaktır.
Kooperatiflerde:
 • Anonim şirket hükümleri uygulanacaktır.

Kadın girişimciler için yapılan tanımlar şirketler göre böyle farklılık göstermektedir. Bunun dışında EBDR kadın girişimcileri ayrıntılı olarak değerlendirmekte ve onların zayıf ve güçlü yanlarını belirlemektedir. Bu değerlendirme finans yönetimi ve performans, pazar bilgisi, pazarlama ve satış, insan kaynakları, strateji ve organizasyon, risk yönetimi bakımından yapılmaktadır. Bu değerlendirme “İşletme Merceği” denilen bir uygulama ile yapılmaktadır. Kadın girişimciler böylece değerlendirilmiş olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. mustafa dogan dedi ki:

  Bu tür etkinliklerle kadın girişimcilerimiz inşallah artar çünkü şuan ülke olarak kadın girişimci sayımız fazla değil.

 2. derya aksu dedi ki:

  Kadın girişimcilerimiz için böyle bir paketten yeni haberim oldu bundan sonra alacağım kredileri vakıf banktan almaya dikkat edeceğim.

 3. gizem dulkadir dedi ki:

  Kadınlara böyle destek paketleri gibi şeylerle girişimlerine yardımcı olmak onları daha çok teşvik edip güven veriyorum bu sebeple böyle desteklerin artmasını diliyorum

 4. onur kaya dedi ki:

  Bu etkinliği yeni gördüm şuan inceliyorum, gerçekten hoş ve güzel bir paket.

 5. irem keskin dedi ki:

  Bayan tüm arkadaşlarıma bu paketi gösteriyorum böyle bir fırsatı kaçırmamaları gerekiyor.

 6. nevzat yüksel dedi ki:

  Vakıf bank kadınlar için çok güzel bir paket yapmış, eminim bu paket diğer bankalara göre vakıf bank bir adım öne atmıştır.

 7. ilkay durgun dedi ki:

  Şirketin yada girişimin önce kadınlar tarafından yönetildiği ve çalışıldığı öğreniliyor gerçekten bu çok iyi olmuş sadece gerçekten kadın girişimcilerimizin bu imkandan yararlanması çok güzel.

 8. melike güneş dedi ki:

  İşletmenin kadınlar tarafından yönetildiği anlaşılınca çok güzel imkanlar sunuluyor ben çok beğendim devamının gelmesini diliyorum.

 9. ahmet asal dedi ki:

  Kadın girişimcilerimiz için çok güzel bir paket oluşturulmuş, şuan paketi inceliyorum gerçekten çok hoşuma gitti tanıdığım bayanlara önereceğim, bu şekilde ülkemizdeki bayan girişimcileri inşallah arttırabileceğiz.

 10. melda küçük dedi ki:

  Kadın girişimciler iyice araştırıldıktan sonra destek paketi veriliyor, buda gerçekten kadın girişimcilerimizin bu destek paketinden yararlanmasını sağlıyor.

 11. merve ilker dedi ki:

  Kadın bir girişimci olarak tam destek arkalarındayım, kendim inceledim ve oldukça faydalı buldum.

 12. melisa akça dedi ki:

  Vakıf bank çok iyi bir hizmete yine imza atmış, diğer bankalarında bu yönde kredileri ve destek paketlerinin artmasını diliyoruz ülkemiz için oldukça önemli

 13. serkan vural dedi ki:

  Vakıf banktan çok sevindiren bir haber, ülkemizde maalesef kadın girişimcilerimiz pek çok yok bu yönde yapılan çalışmalar ile inşallah kadın girişimcilerimiz artacak.

 14. yusuf ulu dedi ki:

  Girişimci kadınlar için bir çok yararlı işlem faaliyete geçmiş durumda, isterlerse ücretsiz bir şekilde 1 yıl boyunca Nette Mini Tarife bile alabiliyorlar.

 15. mustafa felek dedi ki:

  Ülkemizde böyle faaliyetleri görmek çok güzel, eskiden kadınlarımız pek önemsenmezdi ancak artık bir erkekle eşit tutulması çok güzel bazı bölgelerimizde bu halen mümkün olmasada bu gidişle ileride çok daha güzel yerlere geleceğiz.

BİR YORUM YAZIN