BIST 100 117.741 -0.56 | -657.57
BRENT PETROL 43,1 0.47 | 0.2
EURO 7.8243 0.01 | 0.0
EURO/USD 1.13973 -0.02 | 0.0
GRAM ALTIN 399.249 -0.02 | -0.07
USD 6.8648 0.03 | 0.0
STERLIN 8.63 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9228,81
BITCOIN/TRY 63360,36

Vakıfbank Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bankaların, müşterilerine farklı vade seçenekleri ve belirli bir faiz oranıyla geri ödenmek üzere sağladığı para desteğine kredi adı verilmektedir. Krediler, bankadan kredi talep eden kişinin ihtiyacına göre farklı isimlerle ( örn. Konut kredisi, taşıt kredisi, tüketici kredisi vb.) anılmaktadır. Farklı kredi seçeneklerinin bankadan bankaya değişkenlik gösteren ilgili krediye özgü şartları ve kolaylıkları mevcuttur.

Vakıfbank Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi, bankalar tarafından kredi talep eden kişinin, ikinci el ya da sıfır araba alırken kullanması için belirli vade ve faiz oranları ile sağladığı kredi türüdür. Tanımdan da anlaşılabileceği gibi taşıt kredisi, sadece sıfır araba alırken değil, ikinci el araba alırken de talep edilebilen bir kredidir.

Taşıt kredisinin, araç alımında sağladığı kolaylıkların yanında hukuki olarak mülkiyetin tam anlamıyla araç sahibine geçtiğini söylemek mümkün değildir. Şöyle ki; taşıt kredisi kullanan kişi ile banka arasındaki sözleşme ilişkisine dayalı olarak genelde taşıt kredisinin geri ödemesi bitinceye kadar, sıfır ya da ikinci el olarak alınan araç ruhsatına düşülen not ile söz konusu banka lehine rehin hakkı tahsis edilmektedir.

Taşıt kredisinin kullanılabilir olan miktarı her bankanın sunduğu imkânlar neticesinde farklılık arz etmekte ise de genel olarak taşıt kredisi kullanılmak istenen aracın kasko değerinin yüzde 60’ı ve 80’i arasında değişen oranlarda taşıt kredisi almak mümkündür.

Taşıt Kredisi Vade ve Faiz Oranları Nasıldır?

Her bankanın taşıt kredisi kullanmak isteyen kişilere sunduğu avantaj ve kampanyalar farklılık göstermektedir. Taşıt kredisine uygulanan faiz oranları da değişiklik göstermekle birlikte, bankalar talep eden kişilere taşıt kredisi konusunda 60 aya varan vade seçenekleri sunmaktadır.

Vakıfbank Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Kişilerin, düzenli ve uygun ödeme seçenekleri ile araç sahibi olmasını sağlayan taşıt kredisi kullanım şekli ve şartları bankalar arasında günden güne değişmektedir. Fakat pek çok bankanın prosedürleri genel olarak aynıdır.

Vakıfbank aracılığıyla taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler, almak istedikleri aracı kararlaştırdıktan sonra en yakın Vakıfbank şubesine gitmelidir. Banka şubesinin bilgilendirmesi sonrasında sizden istenen belgeleri hazırlamanız ve teslim etmeniz gereklidir. Her banka tarafından genel olarak istenen belgeler arasında:

  • TC Kimlik Kartı ya da Nüfus Cüzdanı,
  • Kişinin geliri gösteren gelir beyanı ya da maaş bordrosu,
  • Kişinin adına düzenlenmiş en fazla birkaç aylık bir fatura,
  • Proforma Fatura ( Sıfır Araçlar İçin)
  • İkinci el araçlar için ise Satış Onayı (Noter Tasdikli) ve Aracın Ruhsatı,

belgeleri yer almaktadır. Bu ve bunun gibi bankanın istediği belgelerin tesliminin ardından bankaca yapılan araştırma sonrası, kişinin taşıt kredisi kullanmak için uygun olup olmadığı değerlendirilir.

Bankanın belgeler üzerinden yaptığı söz konusu uygunluk değerlendirmesinde, taşıt kredisi talep eden kişinin kredi sicili ve borçluluk durumu da dikkat edilen konulardandır. Tüm bu süreç 1-4 gün arasında değişkenlik gösterebilir.

Bu konununda ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz!
Vakıfbank Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme Yöntemi?

Vakıfbank Taşıt Kredisi Şartları Nedir?

Bankaların taşıt kredisi talep eden kişiden istediği belgeleri karşılayan kişiler, Vakıfbank taşıt kredisi şartları olarak bilinen gereksinimleri de yerine getirmiş olmaktadır. Dolayısıyla taşıt kredisi kullanmanın ilk şartı ortada sıfır ya da ikinci el olarak alınmış bir araç olması gereklidir. Talep eden kişinin herhangi bir gelirinin olması da bankaların genel olarak aradığı şartlardandır. Taşıt kredisi talep eden kişinin, kredi sicilinin temiz olması kredi notunun yüksek olması ve borçluluk durumu da bankaların kredi kullanmak için aradığı kriterler arasındadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!