BIST 100 114.808 -0.85 | -985.03
BRENT PETROL 43,27 2.17 | 0.92
EURO 7.7482 0.15 | 0.01
EURO/USD 1.12981 0.13 | 0.0
GRAM ALTIN 397.104 -0.18 | -0.73
USD 6.8597 0.0 | 0.0
STERLIN 8.6611 0.15 | 0.01
BITCOIN/USD 9274,69
BITCOIN/TRY 63661,47

Western Union ile para nasıl gönderilir?

Dünya çapında faaliyet gösteren Western Union, ülkemizde de uzun süredir faaliyet göstermektedir. Genellikle göçmen işçiler bu yolla ailelerine para göndermekte ve bundan dolayı da firma bankalarla daha fazla çalışmaktadır. Western Union’la para göndermek için ücret ödenmesi gerekmekte olup Western Union masraf olarak bu ücreti almaktadır. Ülkemizde söz konusu şirket, birçok bankayla anlaşma yapmış ve onların aracılığı ile faaliyet göstermektedir. Yani anlaşma yapılan bankalardan Western Union’la para gönderilebilmekte ve gelen paralar buradan alınabilmektedir.

Firmanın ülkemizde anlaşmalı olduğu bankalardan bazıları Akbank, Albaraka, Anadolubank, Burgan Bank, Fibabanka, Finansbank, Garanti, ING Bank, PTT, Şekerbank, Türkiye İş Bankası, Türkiye Finans, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası şeklindedir. Buradan da anlaşılacağı üzere firmanın hemen hemen bütün bankalar ve PTT ile anlaşması bulunmaktadır.

Western Union Masraf ve Anlaşmalı Bankalar

Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası ATM’lerinden Western Union işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca Akbank, Garanti, Şekerbank, Yapı Kredi ve İş Bankasının internet şubelerinde de işlem yapılabilmektedir. Western Union masraf almayı bu işlemler sırasında da yapmaktadır. Bunların dışında doğrudan para göndermek isteyenlerin izlemesi gereken yol ise şu şekildedir:

  • Öncelikle yukarıda belirtilen anlaşmalı bankaların ya da PTT şubesine gidilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise oradaki görevliden Western Union para gönderme formunun istenilmesi ve formun uygun bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Form üzerinden alıcı ve gönderici ile ilgili temel bilgiler istenmektedir.
  • Form eksiksiz bir şekilde dolduktan sonra gönderilecek para, form ve kimliğin personele verilmesi gerekmektedir. Verilen paraya ek olarak Western Union masraf aldığı için bunun da personele verilmesi gerekmektedir.
  • Personel tarafından yapılan işlem ve kontrollerin ardından işlem tamamlanmış olmaktadır. İşlem tamamlandığında yetkili personel buna dair makbuz vermektedir.

İşlem tamamlandıktan sonra verilen makbuzda ya da farklı bir evrakta verilen MTCN numarasının parayı alacak kişiye iletişim yolları ile iletilmesi gerekmektedir. Çünkü söz konusu numara olmadan paranın alınması mümkün değildir. MTCN (Money Transaction Control Number) para transferi kontrol numarası anlamına gelmektedir.

Western Union Masraf Olarak Ne Kadar Ücret Almaktadır?

Western Union masraf alarak hizmet vermekte olup verdiği hizmete göre farklı oranlarda masraf almaktadır. Firma tarafından alınan masrafla ilgili net bir oran bulunmayıp ülkeler arasında farklılık gösterebilmektedir. Western Union tarafından alınan masraf, gönderilen paranın %3’ü ile %15’i arasında farklılık göstermektedir. Aynı para farklı ülkelere gönderildiğinde birinden 20 dolar alırken diğerinden 43 dolar alabilmektedir. Bundan dolayı alınan masraf ile ilgili net bir şey söylenememektedir. Fakat gönderilen miktar arttıkça alınan masraf değer olarak artsa bile oran olarak azalmaktadır. Örnek vermek gerekirse 500 dolar için 20 dolar olan firma 5000 dolar için 120 dolar alabilmektedir. Alınan masraf artsa da oran azalmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Ziyaretçi Yorumları (0)

Yorum Bırakın

[ Yoruma cevap yazmaktan vazgeç ]
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar (*) ile işaretlendi!