Banka ve Krediler

Yeni İş Fikirleri 2017

Yeni İş Fikirleri 2017

Günümüzde para kazanmak için, geleneksel işlerin yanı sıra çok ilginç iş imkanları da bulunmaktadır. Bu işlerin büyük bir kısmı, bugün kimsenin aklına gelmeyen, ama yakın gelecekte birçok kişinin yöneleceği iş imkanları yaratmaktadır. Yeni iş fikirleri büyük ölçüde üretim tekniklerinin gelişmesi ve ihtiyaçların farklılaşması ile ortaya çıkmaktadır. Solucan gübresi üretmek, tava dondurması üretmek, suda domates üretmek, süs bitkileri üretmek ve daha birçok ilginç işe adım atmak mümkündür. Önemli olan ileriyi görebilmek, fırsatları kullanabilmek ve biraz da yaratıcı olabilmektir.

Aşağıda yeni iş fikirleri konusunda arayışta olanlara yardımcı olmak için birkaç dikkat çekici iş fikri ele alınmıştır. Bunlar arasında birine karar verebilmek için her şeyden önce sahip olunan yeteneklerin ve becerilerin farkında olmak gerekmektedir.

1. Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak
İnternet ortamında görsellerin yeri çok fazla. Herhangi makalede, yazıda veya bir blogda en azından bir fotoğraf mutlaka vardır. Okuyuculara hitap etmenin en çarpıcı yolu bu fotoğraflardır. Bu fotoğrafların birçoğu daha önce yayınlanmış fotoğraflardan kopyalanmaktadır. Ancak burada hassa bir nokta var. Makalelerde ne kadar özgünlük aranıyorsa fotoğrafların da o derece özgün olması gerekir. Bugün yazıların özgünlüğünü kontrol eden programlar var ama fotoğraflar için henüz yok. Ama yakında bu da mümkün olacak. Oysa fotoğraf kullanımlarında yasal olarak telif hakkı söz konusudur. Çekilen fotoğrafları, stock olarak yüklemek ve bu fotoğrafların her satışında para kazanmak mümkündür. Buna olanak tanıyan internet siteleri var. Bu sitelere yüklenen fotoğraflar parası ödenmediği sürece kullanılamaz. Kısaca fotoğraf çeken ve internet kullanan herkes fotoğraf çekerek çok ciddi paralar kazanabilir.

2. Tercüme yapmak
Dünya gittikçe küçülüyor. Küreselleşme ile birlikte bugün ürün ve hizmetler dünyanın her yerinde ve neredeyse aynı anda tüketicilere sunuluyor. Bu paralelde çok farklı dillerin konuşulduğu ülkelerde tüketicilerle aynı dili konuşmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Önümüzdeki günlerde tercümanlık veya çevirmenlik işi çok daha önemli hale gelecek. Bu sektörün işlem hacminde önümüzdeki on yıl içerisinde yüzde 50’ye yakın bir büyüme öngörülmektedir. Bu bakımdan bir yabancı dil bilen kişiler için, hele az konuşulan yabancı dillerden birine hakim olan kişiler için büyük iş fırsatları doğacaktır. Bugün gerçi arama motorlarına yabancı dillere çevirme özelliği verilse de bu programların tam anlamı ile çeviri yapabildiklerinden söz edilemez. Üstelik yakın bir zamanda otomatik tercüme sistemlerinden tam bir başarı da beklenmiyor. Böyle olduğu sürece internet üzerinde çevirmenlik yapmak hala cazibesini koruyan bir iştir.

3. SEO Danışmanlığı Yapmak
Search Engine Optimization, kısaca SEO, internet ortamında bugün son derece önemli bir konudur. Arama motoru optimizasyonu denilen SEO çalışmaları, bir web sitesinin, örneğin Google ile bir arama yapıldığı zaman ilk sayfada çıkmasını sağlayacak bir takım düzenlemeleri içermektedir. Eğer web sitesinde yer alan içerikler, Google’un tespit ettiği algoritmalara uygun olursa, bu web sitesinin aramalarda ilk sayfada olma ihtimali yükselmektedir. Web sitesi sahiplerinin beklentileri de bu yöndedir. Bu şekilde çok daha fazla geniş kitlelere ulaşmış olmakta ve bu şekilde tanınırlıkları artmış olmaktadır. Belki de daha fazla satış ve pazarlama imkanı bulmuş olmaktadır. Bu açıdan kişi ve kuruluşların internette daha fazla varlık gösterebilmeleri için SEO çalışmaları önemli olmaktadır. SEO çalışmaları uzmanlık gerektiren bir iştir ve SEO danışmanlığı gittikçe önemli bir iş alanı olmaktadır. SEO danışmanları, mevcut web sitelerini SEO gerekliliklerini esas alarak yeniden düzenlemektedir. Üstelik bu iş için bir ofis tutmaya bile gerek yoktur. Evden yapılacak en güzel işlerden biri SEO danışmanlığıdır.

4. YouTube Üzerinden Para Kazanmak
İnternet üzerinden para kazanmanın yolları arasında YouTube da var. Bilindiği gibi video paylaşımlarını esas olan YouTube üzerine yüklenmiş videolar belli sayıda bir takipçi sayısına ulaştığı ve belli bir görüntüleme sayısını aştığı takdirde sahiplerine para kazandırmaktadır. Bu şekilde para kazanan önemli bir kitle oluşmuş durumdadır. Birçok kişi bütün zamanını bu işe vermektedir. Önemli olan sağlam bir tema bulmak ve bu temaya uygun videolar yüklemektir. İzlenme sayısı arttıkça Youtube’dan elde edilecek gelir de artacaktır. En basitinden yemek pişirmeyi seven kişiler çeşitli tarifleri videoya kaydederek bunları yayınlamakta ve kendilerine bir yemek kanalı oluşturmaktadır. İçeriğin kalitesi ne kadar yüksek olursa kanalın göreceği ilgi de o kadar yüksek olacaktır. Bu da para kazanmak demektir. Bunun için düzenli olarak video yüklenmesi, video içeriklerinin çarpıcı olması, takipçi sayısının artması ve olabilecek en fazla sayıda izlenme sayısı elde edilmesi gerekmektedir. Böyle bir iş yapmak isteyen kişilerin öncelikle YouTube ortağı olması gerekmektedir. Başvuru yapılması için bazı koşullar gerekiyor. Bunlar YouTube sitesinden öğrenilebilir. Başvurunun kabul edilmesi zaman alabilir ama kabul edildikten sonra videolarda reklamlar çıkmaya başlar ve artık para gelmeye başlar.

5. Solucan Gübresi Üretmek
Son zamanlarda solucan yetiştirmek ve solucan gübresi elde etmek çok popüler işler arasına girmeye başlamıştır. Organik tarım çalışmalarında solucan gübresi kullanmak hem verimi arttırması hem de ürünlerin organik olması açısından tercih edilmektedir ve bu sektör hızla gelişmektedir. Dışarıdan ithal edilen solucanlar genelde yumurta kabuğu, çay posası ve hayvan gübresi ile beslenmektedir ve bu solucanlar hızla çoğalmaktadır. 100 bin solucan bir yıl içinde 1 buçuk milyona ulaşmaktadır. Bu şekilde girişimciler hem solucan gübresinden hem de solucan satışından para kazanmaktadır. Çok büyük sermaye ve iş alanı gerektirmeyen bu iş yeni iş fikirleri arasında oldukça popüler durumdadır.

6. Minyatür Bahçe (Teraryum) Yapmak
İşte bugünlerde çok fazla talep gören işlerden biri de minyatür bahçeler hazırlamak. Teraryum, ya da minyatür bahçeler, genel olarak plastik veya cam gibi şeffaf ama dayanıklı malzemeler kullanılarak yapılan, içinde böcekler, sürüngenler ve bazı bitki türlerinin bulunduğu, bir anlamda kara ortamının küçük bir örneğinin yaratıldığı akvaryum benzeri kutulardır. Bunların hazırlanması da son derece keyiflidir. Evet, eskiden evlerin bahçeleri vardı ve insanlar buralara çıkarak nefes alırdı, şimdi bu bahçeler minyatür hale getirilerek insanların en azından bahçe özlemi giderilmiş olmaktadır. Bu işte yaratıcılık çok önemli. Bir de kullanılacak malzemenin kaliteli ve uzun süre dayanacak türden olması gerekiyor. Bugün birçok kişi, hediyelik eşya satan mağazalar veya çiçekçiler ile anlaşarak bu tür münyatür bahçelerden para kazanmaktadır.

7. Drone’lar İle Para Kazanmak
Teknolojinin en son ürünlerinden iri drone’lar. İngilizce’de drone, erkek arı demektir. Ancak fonksiyonları bakımından bugün daha çok, insansız hava araçları anlamına gelmektedir. İlk zamanlar sadece askeri amaçlarla kullanılan drone’lar, artık herkes tarafından alınabilmekte ve kullanılmaktadır. Piyasada çok fazla çeşidi bulunan drone’lar alınırken, önce ne şekilde kullanılacağına karar vermek gerekir. Drone’lar bu kadar yaygınlaşınca piyasada yeni iş fikirleri de doğmaya başlamıştır. Örneğin drone ile bir ürünün reklamını yapmak. Reklamcılık sektöründe drone reklamcılığı denilen bu yöntem oldukça tutulmaya başlamıştır. Bu işe ilk olarak 19 yaşında bir genç girişmiş ve oldukça tutulmuştur. Örneğin öğle vakti ofisin önünden geçen geçen uçan bir cisim, çalışanları güzel bir öğle yemeğine davet ediyor. Ne kadar etkili olabileceğini bir düşünsenize.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ