Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma

Banka bu yıl başında ekonomik gidişin olumlu bir seyir izlemesi üzerine konut krediler faizlerinde bir düşüş gerçekleştirmiştir. Bankadan yapılan açıklamaya göre, normal koşullarda, zamanında yüksek faiz oranları ile konut kredisi kullanan, ancak geri ödemelerinde güçlük çeken müşterilere uygulanan yeniden yapılandırma işlemi, daha önce de yapılan bir işlemdi. Bu şekilde müşteriler yeni faiz oranlarından yararlanma imkanı bulmuş oluyorlardı.

Ancak bu yıl Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları bir düşüş trendine girince, ödemede zorluk yaşamayan müşteriler için de banka yeniden yapılandırma hizmeti vermeye başlamıştır. Banka, gelecek konusunda daha olumlu beklentiler içinde olduğu için, bu yıl mevcut konut kredisi müşterileri için farklı bir yaklaşım sergilemektedir. Bu durumdaki müşterilere, bugün uygulanmakta olan Ziraat ev kredisi faiz oranı kadar düşük olmasa da mevcut kredinin faiz oranından yine de düşük bir faiz oranı uygulanmaktadır. Yani banka ara bir yol izlemiş olmaktadır. Ancak bu müşterilerin, kedi geri ödemelerini aksatmamış olması, düzenli ödeme yapıyor olması, yani borcuna sadık olması önemlidir. Bu müşteriler bir şekilde, faiz oranları yüksek olduğu bir dönemde aldıkları kredi için ödüllendirilmiş olmaktadır.

Aslına bakılırsa birçok banka bu şekilde bir yeniden yapılandırma işlemi yapmamaktadır. Ziraat ev kredisi kullanan müşteriler dahil bütün konut kredisi müşterilerinin beklentisi, faiz oranları düştükçe, mevcut borçların yeniden yapılandırılması yönündedir. Banka bu sese kulak vermiş olmaktadır. Bütün bankalar ilan ettikleri düşük faiz oranlarını yeni kredilere uygulamaktadır. Bu şekilde yapılandırma kredisi veren ilk banka Ziraat Bankası’dır. Bu uygulamayı başka devlet bankaları da takip etmiştir.

Şimdi Ziraat Bankası’nın yapılandırma kredisini nasıl hesapladığına kısaca bakalım. Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranları düştüğü süreçte yeniden yapılandırma imkanını sadece kendi müşterilerine değil diğer banka müşterilerine de vermektedir. Bu nedenle konut kredisi eğer Ziraat Bankası’na taşınacaksa, sağlıklı bir hesaplama yapmak gerekiyor.

Kredi kullandırımı ile ilgili olarak ödenen kredi tahsis ücreti, dosya masrafı, DASK sigortası, hayat sigortası gibi bütün giderler ile birlikte, mevcut konut kredisi taksitleri ile Ziraat Bankası’na yapılandırma sonrası ödenecek kredi taksitleri karşı karşıya konulmalı ve bir kredi değerlendirmesi yapılmalıdır. Eğer bütün masraflara rağmen bundan sonra yapılacak ödemeler makul geliyorsa, yeniden yapılandırma işlemi tercih edilmeli ve Ziraat ev kredisi, yeni faiz oranı ile tercih edilmelidir. Bazı durumlarda, faiz oranı düşmüş olsa da diğer masrafların yükü bu avantajı kapatıyor olabilir. Bu nedenle sağlıklı bir hesaplama yapmak gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
BENZER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. kemal sahri dedi ki:

    Ziraat bankası bize kredi verirse eğer konut kredisini buradan alacağız, uzun süredir bir konut sahibi olmayı istiyorduk.

BİR YORUM YAZIN